Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Jedyna europejska fabryka soli litu powstanie w Polsce. Inwestycja o wartości 240 mln zł rusza w Kobierzycach

Zakład powstanie w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Wisłosan. Agencja Rozwoju Przemysłu wydała już decyzję dla Enchem Poland

Filia koreańskiego koncernu Enchem będzie wytwarzać w Polsce sole litu, które stosuje się w bateriach do samochodów elektrycznych. Jest to jedyna tego typu inwestycja w Europie. Agencja Rozwoju Przemysłu wydała w styczniu br. pozytywną dezycję o wsparciu projektu. Dzięki niej Enchem Poland rozszerzy działalność w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Euro-Park Kobierzyce pod Wrocławiem. Koncern planuje wydać 240 mln zł na rozbudowę funkcjonującego już zakładu. Kwota ta pozwoli czterokrotnie powiększyć moce produkcyjne. Dotychczas koreańska spółka wytwarzała roztwór elektrolityczny, niezbędny do produkcji baterii.

Przeczytaj też: Powstała druga prywatna stacja tankowania wodoru w Warszawie, co z planami Orlenu i PGNiG?

W tej samej strefie działa już LG Energy Solutions, który buduje największą w Europie fabrykę baterii. Enchem Poland ma ściśle współpracować z tym producentem. – Sól litu jest jednym z głównych składników używanych do produkcji elektrolitu do baterii, jak również do samej produkcji baterii do aut elektrycznych. Ze względu na sytuację geopolityczną i trudności w dostępie do surowca na rynkach światowych będziemy produkować ten komponent we własnym zakresie. W ten sposób zabezpieczymy ciągłość produkcyjną elektrolitu i co za tym idzie baterii, pozwalając na bezprzestojowe dostawy do głównych odbiorców – producentów baterii do aut elektrycznych. Będziemy jedynym producentem soli litu w Europie – powiedział Byung Won Lee, dyrektor generalny Enchem Poland.

Przeczytaj też: 1 mld zł na fabrykę magazynów energii, za inwestycją stoi ukraińsko-niemiecki holding

Polska staje się hubem bateryjnym i pozytywnie wybija się na tle innych krajów europejskich. Koreańskie spółki, będące liderami na rynku produkcji komponentów do baterii, chętnie inwestują w naszym kraju. Korzystają przy tej okazji ze wsparcia oferowanego przez polski rząd. Agencja Rozwoju Przemysłu podaje, że w 2021 roku koreańskie firmy zainwestowały w ramach Polskiej Strefy Inwestycji ponad 3,5 mld zł. Dzięki temu powstało około 500 nowych miejsc pracy.

Więcej na temat prowadzonych w Polsce inwestycji z obszaru elektromobilności dowiesz się z tekstu o budowie zakładu recyklingu baterii pod Brzegiem Dolnym.

Polska chce przyciągnąć kolejne inwestycje, w tym chińskiego producenta baterii CATL.

Zdjęcie: mat. prasowe ARP

KATEGORIA
E-MOBILNOŚĆ
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies