Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Rząd zaostrza przepisy związane z plastikowymi torbami. Chce na tym zarobić 1,4 mld zł rocznie

Nowe zasady opodatkowania foliówek mają wejść w życie 1 września bieżącego roku

Ministerstwo Środowiska opublikowało dzisiaj na stronach Rządowego Centrum Legislacji projekt rozporządzenia w sprawie stawki tzw. opłaty recyklingowej. Chodzi o opłatę, jaką przekazują Skarbowi Państwa sieci handlowe z tytułu sprzedaży plastikowych toreb. Wynosi ona 20 groszy, ale na razie dotyczy tylko foliówek o grubości do 50 mikrometrów. Zgodnie z projektem opublikowanego dziś rozporządzenia opłata ma dotyczyć także grubszych toreb. Zwolnione z niej będą jedynie najcieńsze foliówki, tzw. zrywki.

Przeczytaj też: Będzie zaostrzenie przepisów foliówkowych

Przypomnę, że opłata recyklingowa obowiązuje w Polsce od stycznia 2018 r. Jej celem miało być zmniejszenie zużycia plastikowych jednorazówek przez klientów marketów i hipermarketów. Sieci handlowe szybko znalazły sposób na jej obejście, rezygnując z rozdawania cienkich torebek i wprowadzając grubsze, których opłata nie objęła. Ogłoszone dziś rozporządzenie ma zatem na celu uszczelnić przepisy w tym obszarze. Ma wejść w życie 1 września bieżącego roku. Rząd oszacował wpływy z tytułu opłaty recyklingowej na 1,4 mld zł w 2020 r.

Eliminacja plastiku ze sklepów to pożądane działanie. Warto podkreślić, że w ostatnich tygodniach kilka sieci handlowych podjęło w tym obszarze ciekawe inicjatywy. Carrefour ogłosił, że we wszystkich jego placówkach klienci mogą kupować produkty na wagę do własnych opakowań wielorazowego użytku. Wprowadzenie tej samej zasady jeszcze w sierpniu lub wrześniu zapowiedziała także inna francuska sieć – Auchan.

Przeczytaj też: Jak pozbyć się worków na śmieci?

Natomiast kwestia uciążliwości dla środowiska opakowań z różnych materiałów to sprawa sporna. Specjaliści podkreślają, że o ile plastikowe torebki są problemem, bo w większości nie nadają się do recyklingu i przez wiele lat rozkładają się na wysypiskach albo w ocenach, to ich produkcja wiąże się z krótszym śladem węglowym niż wytwarzanie toreb papierowych czy płóciennych. W związku z tym ważne jest, by z każdej torby, czy to płóciennej czy foliowej korzystać jak najwięcej razy i nie wyrzucać jej od razu do śmietnika.

KATEGORIA
LESS WASTE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies