Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Amazon niszczy nowe produkty. Skala zjawiska przeraża

Amerykańska firma wyrzuca na śmietnik nieużywane towary, bo... taki ma model biznesowy

Amazon chce być postrzegany jako firma, która działa na rzecz środowiska i troszczy się o losy planety. Przykładami ekologicznych działań koncernu są inwestycje w samochody elektryczne, a ostatnio także samoloty zasilane w ten sposób. Do tego dochodzą pozyskiwanie energii z OZE, deklaracja dążenia do neutralności klimatycznej czy utworzenie funduszu wspierającego zieloną transformację. Z Wielkiej Brytanii płyną jednak doniesienia, które stawiają sens wszystkich tych działań pod wielkim znakiem zapytania.

Przeczytaj też: KitKat w wersji wegańskiej już dostępny w Polsce

Śledztwo dziennikarskie przeprowadzone przez ITV News wykazało, że w magazynie Amazona w Dunfermline ogromne ilości towarów są wyrzucane. I nie chodzi tu wyłącznie o produkty uszkodzone – połowę stanowią przedmioty nowe, nawet nierozpakowane. Reszta to towary ze zwrotów, często w dobrym lub bardzo dobrym stanie. O jaką skalę zjawiska może chodzić? Tylko w jednym tygodniu kwietnia do kosza trafiły 124 tys. artykułów. A zdarzają się tygodnie, gdy „odpadów” jest znacznie więcej.

Czego pozbywa się Amazon? Autorzy śledztwa wskazują przede wszystkim na sprzęt RTV i AGD, konkretnie laptopy, drony, suszarki do włosów, słuchawki czy telewizory. Część z tych sprzętów wyprodukowana jest przez znane marki, np. Apple. Do tego dochodzą książki czy maseczki, które jeszcze niedawno były towarem mocno deficytowym. Co dzieje się z tymi produktami? Nowy sprzęt nie trafia do organizacji charytatywnych, tylko kończy np. w spalarniach i na wysypiskach śmieci.

Przeczytaj też: Polski startup chce naprawiać rynek mody

Dlaczego amerykańska korporacja decyduje się na takie marnotrawstwo? Autorzy reportażu tłumaczą to modelem biznesowym firmy Jeffa Bezosa. Amazon przechowuje w swoich magazynach towary innych firm. Zajmuje się też ich dostarczaniem do klientów i za proces logistyczny pobiera opłaty. Im jednak dłużej jakiś produkt zalega w magazynie, tym więcej zapłacić musi partner Amazona. W pewnym momencie firma rezygnuje z usługi magazynowania, bo koszty stają się zbyt duże. Jednocześnie nie chce płacić za ściąganie tych towarów do siebie. Pozostaje usunąć przedmioty z magazynu.

Amazon przekonuje, że skala tego zjawiska nie jest duża, a produkty nie trafiają na wysypiska. Jeżeli jednak informacje zawarte w materiale ITV News są prawdziwe, to stanowisko firmy budzi jednak wątpliwości. Reportaż dotyczy tylko jednego magazynu, podczas gdy na całym świecie jest ich znacznie więcej.

Przeczytaj też: Zmiany w programie „Czyste powietrze”

Czy działania firmy są nielegalne? Nie. Są jednak bardzo nieetyczne i szkodliwe. Do produkcji niesprzedanych sprzętów wykorzystywane są cenne surowce, nierzadko pochodzące z rejonów, w których korzysta się z pracy dzieci. Zużywane są także energia elektryczna, paliwa kopalne, woda. Ślad węglowy tych towarów jest olbrzymi. Jeżeli zatem Amazonowi naprawdę zależy na losie planety, powinien wprowadzić zmiany w swoim modelu biznesowym i zmniejszać nie tylko swoje koszty, ale też swój realny wpływ na klimat i środowisko.

KATEGORIA
LESS WASTE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies