Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Elektryczne samochody dostawcze to za mało. Amazon inwestuje w duże maszyny latające

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, firma Beta Technologies za kilka lat zacznie dostarczać na rynek jednostki Alia

Amazon zobowiązał się do przeciwdziałania zmianom klimatycznym. W tym celu powołał specjalny fundusz, który wspiera technologie, usługi i produkty przyszłości. W profil ten wpisuje się startup Beta Technologies, który dostarcza elektryczne maszyny latające. Mogą posłużyć zarówno do transportu ludzi, jak i towaru. Inwestorzy najwyraźniej uwierzyli w ten projekt – wsparli go kwotą 368 mln dolarów, czyli w przeliczeniu ponad 1,35 mld zł.

Przeczytaj też: „Polski Ład” rozczarowuje w kwestii środowiska i klimatu

Korporacja zarządzana przez najbogatszego człowieka świata, Jeffa Bezosa, nie wyjawiła, jakie środki ulokowała w tym projekcie. Wiadomo natomiast, że w gronie inwestorów znaleźli się też m.in. Fidelity oraz RedBird Capital. Wyłożone przez te podmioty pieniądze będą przeznaczone na dalsze prace badawcze oraz przygotowania do produkcji latających maszyn. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, mogą one trafić na rynek jeszcze w pierwszej połowie tej dekady. Równolegle prowadzona będzie certyfikacja produktu w Federalnej Administracji Lotnictwa.

Alia, bo tak nazwano jednostkę latającą Beta Technologies, jest w stanie przetransportować sześć osób lub blisko 700 kg ładunku na odległość około 460 km. Może się wydawać, że to niewiele, ale taka maszyna byłaby w stanie zastąpić helikopter. Byłoby to korzystne dla środowiska, ale też dla ludzi. Alia jest bardzo cicha i porusza się znacznie szybciej niż ciężarówka. Nie powinno zatem dziwić, że już teraz ustawia się kolejka firm, które chcą ją włączyć do swoich flot. Jest wśród nich np. UPS.

Przeczytaj też: Kolejna duża sieć handlowa decyduje się na fotowoltaikę

Obecność Amazona w gronie inwestorów nie jest zaskoczeniem. Amerykańska firma do roku 2040 chce się stać neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla i elektryczna flota z pewnością by w tym pomogła. Równie istotny jest jednak wymiar ekonomiczny tego przedsięwzięcia: szybkie, wydajne, a w perspektywie prawdopodobnie tanie w eksploatacji jednostki latające bardzo przydadzą się gigantowi e-commerce, który pozycję konkurencyjną buduje udoskonalając logistykę oraz skracając czas dostaw. Beta Technologies nie jest też pierwszym eksperymentem Amazona w tym zakresie – korporacja inwestuje już w inne startupy budujące „zielone” maszyny latające.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies