Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Zmiany w programie „Czyste powietrze”. Sprawdź, kiedy skończą się dotacje na piece węglowe

Nowe przepisy oznaczają też wyższe dotacje do kotłów na pellet o podwyższonym standardzie

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiedział zmiany w programie „Czyste powietrze”, które już wcześniej komunikowało m.in. Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Są one efektem wytycznych Komisji Europejskiej, zapisów Krajowego Planu Odbudowy oraz Polskiego Ładu, ale też uchwał antysmogowych w poszczególnych województwach. Nakazują one wymianę starych kotłów węglowych i ograniczają możliwość stosowania węgla.

Przeczytaj też: Orlen chce zostać regionalnym liderem technologii wodorowych

Jedną z ważniejszych nowości jest z pewnością wycofanie dotacji na kotły węglowe. Ich zakup i montaż w ramach programu „Czyste powietrze” będzie możliwy tylko do końca bieżącego roku. Aby otrzymać wsparcie, wnioskujący musi do końca grudnia br. złożyć wniosek o dofinansowanie obejmujący kocioł na węgiel oraz zakupić i zamontować to źródło ciepła. Dodatkowo potrzebna będzie faktura wystawiona do końca 2021 roku. Ten ostatni warunek nie dotyczy wniosków złożonych przed datą wejścia w życie zmian w programie, czyli przed 1 lipca 2021 roku.

Co jeszcze zmieni się wraz z początkiem lipca? Podwyższeniu ulegną progi dochodowe w drugiej części programu „Czyste powietrze”. W przypadku gospodarstw jednoosobowych próg dochodowy wzrośnie o 229 zł, do kwoty 2189 zł. Z kolei dla gospodarstw wieloosobowych wzrośnie on o 164 zł, do 1564 zł na osobę. Celem zmiany jest ujednolicenie progów dochodowych programów „Czyste powietrze” i „Stop smog”. Fundusz przekonuje, że dzięki temu więcej osób skorzysta z dofinansowania w „Czystym powietrzu” i otrzyma bezzwrotną dotację wynoszącą do 37 tys. zł.

Przeczytaj też: Ponad 300 milionów zwierząt w UE jest wciąż hodowanych w klatkach

Trzecia i zarazem ostatnia zmiana polega na podwyższeniu dotacji na kotły na pellet o podwyższonym standardzie. Osoby ubiegające się o to wsparcie mogą otrzymać do 9 tys. zł dotacji (nie więcej niż 45 proc. faktycznie poniesionych kosztów) w podstawowym poziomie dofinansowania. W podwyższonym dotacja ta wynosi do 12 tys. zł (nie więcej niż 60 proc. kosztów). Więcej informacji na ten temat znajdziecie na stronie czystepowietrze.gov.pl.

KATEGORIA
FINANSE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies