Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Kiedyś uzdrowisko – dziś przedmieścia duszące się od smogu. Renault otworzy tu „Zieloną ostoję”

Francuski producent samochodów, chce przybliżyć mieszkańcom Otwocka i okolic zasady życia zero-waste. Powstaje przestrzeń edukacyjna otwarta na prośrodowiskowe inicjatywy

Grupa Renault chce wiosną oddać do użytku „Zieloną ostoję” – miejsce działań edukacyjnych związanych z przyrodą i ekologią. Przygotowuje tam infrastrukturę i program edukacyjny. Zaplanowano 10 praktycznych warsztatów, m.in. uczących stosowania w domu zasad zero-waste. „Zielona ostoja” będzie też bezpłatnie dostępna dla innych organizatorów podobnych projektów.

Przeczytaj też: Ameryka malowana na zielono w nowym filmie Michaela Moore'a

Ostoja Renault powstaje 25 kilometrów od Warszawy, między Otwockiem i Józefowem, w okolicy rezerwatu przyrody. W tamtejszych lasach występuje aż 120 gatunków ptaków, wydry i ryjówki. W rzece Świder można spotkać 25 gatunków ryb (to 20 proc. gatunków obecnych w Polsce). Wybór miejsca nawiązuje do motywów, jakie przyświecały organizatorom. W wielu miejscach bioróżnorodność zanika. Wahania pogody i i deficyt wody wpływają nie tylko na środowisko naturalne, ale także utrudniają uprawę roślin. Okolice Otwocka to teren, który kiedyś był letniskiem i uzdrowiskiem. Dziś to obszar, na którym przez znaczną część roku utrzymuje się toksyczny smog. Odpowiadają za niego przede wszystkim piece i kominki, którymi ogrzewają się okoliczni mieszkańcy.

Przeczytaj też: Tania i elektryczna Dacia może stać się hitem

Projekt „Zielonej ostoi” wpisuje się w strategię Renault na rzecz środowiska. Grupa chce osiągnąć zerową emisję CO2 w Europie do roku 2050 (czyli tak, jak cała unijna gospodarka). Wcześniej zaplanowano odpowiednią redukcję śladu węglowego – w latach 2010-2030 o połowę. Renault ZOE było w ubiegłym roku najchętniej kupowanym samochodem elektrycznym w Unii Europejskiej. Nabywców znalazło niemal 100 tys. egzemplarzy II generacji modelu.

Przeczytaj też: Polska przegrywa walkę ze smogiem

W projekt w Otwocku oprócz Renault zaangażowane są lokalny samorząd i Jysk, duńska sieć supermarketów dekoracyjnych, a także Centrum UNEP/GRID-Warszawa, czyli ośrodek światowej sieci GRID (Global Resource Information Database) utworzonej w ramach Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies