Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Zamiast kopalni farma słoneczna. Orlen zapowiada nowy projekt

W miejscu dawnej kopalni węgla brunatnego powstanie jedno z największych centrów energetyki odnawialnej w Polsce. Za inwestycją OZE stoi koncern energetyczny Energa, kontrolowany przez PKN Orlen

Potwierdziły się informacje, o których green-news.pl pisał w ubiegłym tygodniu w grupie Orlenu będzie przybywać projektów fotowoltaicznych. To element strategii grupy, która opiera się na produkcji coraz większych ilości energii z odnawialnych źródeł (OZE).

Należąca do PKN Orlen spółka energetyczna Energa ogłosiła niedawno rozpoczęcie prac na budowie farmy PV Gryf o mocy 20 MW. Dzisiaj zapowiada dużo większy projekt PV Mitra. Elektrownia powstanie w gminie Przykona (woj. wielkopolskie), na terenach poeksploatacyjnych likwidowanej kopalni węgla brunatnego Adamów. Konsorcjum Energi i kopalni Adamów powstało już 11 lat temu, w związku z planami zakończenia wydobycia. Orlen będzie kontynuował prace nad projektem. W porównaniu z pierwotnymi zamiarami moc elektrowni będzie jednak większa wyniesie ok. 100 MW.

Przeczytaj też: Morskie farmy wiatrowe będą domena polskich koncernów energetycznych

Inwestycje w Wielkopolsce pozwolą nie tylko zastąpić dotychczasową produkcję energii z węgla, ale także wykorzystać istniejącą infrastrukturę przesyłową i zapewnić rekultywację terenów pokopalnianych. Już teraz działa na nich farma wiatrowa Przykona o mocy 31 MW i trwa budowa farmy fotowoltaicznej PV Gryf. Farma PV Mitra jest na etapie prac planistycznych. Łączny potencjał powstającego Centrum OZE Energa wynosi 160 MW. Po zakończeniu inwestycji Energa będzie tam w stanie zasilić zieloną energią 100 tys. gospodarstw domowych.

Przeczytaj też: Polska przegrywa walkę ze smogiem

Orlen inwestuje w OZE nie tylko za pośrednictwem Energi. Strategia koncernu przewiduje, że do 2030 roku moc wytwórcza wszystkich odnawialnych źródeł energii w grupie wyniesie 2,5 GW. Z tego około jednej trzeciej stanowić będą elektrownie wiatrowe na lądzie oraz słoneczne.

Już teraz Orlen ma 450 MW zainstalowanych w OZE i zapowiada, że jeszcze w tym roku uzyska pozwolenie na budowę jednej z największych farm fotowoltaicznych w Polsce. Przygotowuje się również do budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku (ich planowana moc to na dzisiaj 1,7 GW). Całkowitą neutralność emisyjną Orlen chce uzyskać do roku 2050.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies