Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Orlen rozpoczyna budowę dużej farmy fotowoltaicznej. Takich inwestycji będzie więcej

PV Gryf będzie największą farmą fotowoltaiczną z tych, które na razie zapowiedział Orlen. Projektów OZE w grupie będzie jednak przybywać

Energa OZE, spółka zależna Energi z grupy Orlen, wydała polecenie rozpoczęcia prac na budowie farmy fotowoltaicznej PV Gryf. Elektrownia o mocy 20 MW będzie znajdować się w sąsiedztwie pracującej od lipca ub.r. farmy wiatrowej Przykona w woj. wielkopolskim (więcej o niej przeczytasz tutaj). Cały kompleks nowych odnawialnych źródeł energii (OZE) powstaje na terenach po kopalni węgla brunatnego Adamów.

Przeczytaj też: Zobacz wyburzenie komina w elektrowni Adamów

Projekt PV Gryf w grudniu ub. r. znalazł się w gronie zwycięzców organizowanej przez Urząd Regulacji Energetyki aukcji, w ramach której inwestorom przydzielano wsparcie. Może więc liczyć na stałą cenę sprzedaży energii aż do 2038 roku.

PV Gryf będzie największą farmą fotowoltaiczną z tych, które jak dotąd zapowiedział Orlen. Na 20 MW mocy wytwórczej składać się będzie 40 tysięcy paneli słonecznych. Według informacji, które wcześniej podawała spółka, już niedługo można jednak spodziewać się informacji o kolejnych projektach OZE. Same tereny w gminie Przykona mają duży potencjał inwestycyjny. Szacuje się, że na 300 ha gruntów można wybudować źródła zielonej energii o łącznej mocy ok. 160 MW. W przypadku tej lokalizacji ważne jest to, że nie trzeba mocno rozbudowywać sieci przesyłowej. Wystarczy wykorzystać istniejącą już infrastrukturę.

Przeczytaj też: Jednogłośna decyzja Senatu w sprawie morskich farm wiatrowych

Rozbudowa nowych mocy OZE w Przykonie znacząco poprawi wskaźnik udziału odnawialnych źródeł w łącznej produkcji energii elektrycznej ze wszystkich aktywów Energi. Zgodnie z obecnymi trendami rynkowymi oraz postępującymi zmianami w otoczeniu makroekonomicznym, Orlen podkreśla, że wspólnie z Energą dąży do powiększenia portfela OZE, w szczególności wiatru i fotowoltaiki. Wszystko to po to, by grupa do 2050 roku mogła osiągnąć neutralność emisyjną.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies