Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Orlen i Energa otwierają nową farmę wiatrową. Będzie jedną z największych takich inwestycji w kraju

Przy wiatrakach na farmie Przykona stanie też elektrownia wiatrowa i centrum rozwoju OZE

Należąca do Orlenu spółka Energa uruchomiła farmę wiatrową Przykona o mocy 31 MW. Powstała na rekultywowanych terenach, na których wcześniej węgiel brunatny wydobywała kopalnia Adamów w Wielkopolsce (powiat turecki).

Dzięki inwestycji udział odnawialnych źródeł w zainstalowanych mocach wytwórczych Energi wzrósł do 39 proc. Produkcja energii z wiatru tylko w tym jednym obiekcie ma szansę przekroczyć w 2021 roku 500 gigawatogodzin.

Przeczytaj też: Panele słoneczne są drogie, brzydkie i szkodzą zdrowiu. Zobacz 10 mitów

– W perspektywie 10, 15 czy 20 lat nie ma innej ścieżki rozwoju niż zielony porządek i redukcja emisji CO2. Transformacja energetyczna musi nastąpić, a my jako Orlen będziemy jej liderem w regionie. Dążymy do zeroemisyjnej przeszłości wierząc, że etap pośredni, czyli projekty niskoemisyjne, również muszą nastąpić – wyjaśnia Daniel Obajtek, prezes Orlenu. Z jego słów wynika, że w ramach zapowiadanej strategii rozwoju energetyki odnawialnej Orlen może wykorzystać Energę jako wehikuł do realizacji zielonych inwestycji.

W ubiegłym roku Energa odnotowała jeden z najwyższych w historii wolumenów produkcji energii wytworzonej z wiatru, a uruchomiona właśnie inwestycja sprawi, że wartości te będą jeszcze większe. Dzięki zakontraktowaniu mocy, farma w Przykonie już teraz przynosi dodatkowe zyski, pozwalając jednocześnie redukować emisje w polskim systemie elektroenergetycznym.

Inwestycja w Przykonie o mocy 31,05 MW składa się z dziewięciu turbin o mocy 3,45 MW, a jej roczna produkcja szacowana jest na ok. 75 GWh. Wyprodukowana energia będzie w stanie zasilić ok. 30 tys. gospodarstw domowych. Na początku tego roku Energa wygrała aukcję na dostarczenie 1,2 mln MWh w perspektywie roku 2034, co oznacza, że produkowana w tej lokalizacji zielona energia trafia już na rynek komercyjny.

Energa szacuje, że na 300 hektarach, na których powstała farma, można wybudować wiatraki o łącznej mocy ok. 150 MW. Pod uwagę w tej lokalizacji brana jest również farma fotowoltaiczna Gryf o mocy ok. 20 MW. Dla porównania – jak dotąd największą farmą w Polsce jest elektrownia Margonin (120 MW). Kolejny rekord ustanowi budowana obecnie farma Potęgowo (ponad 200 MW).

Przeczytaj też: Sieć polskich hipermarketów stawia na tanią energię ze słońca

Na zrekultywowanych terenach po kopalni odkrywkowej Energa planuje również stworzenie Centrum OZE wykorzystującego różne technologie wytwarzania energii elektrycznej. W trakcie realizacji inwestycji w znacznym stopniu wykorzystano potencjał lokalny (np. beton z miejscowej wytwórni, kruszywo z kopalni żwiru, materiały z lokalnych hurtowni, usługi transportowe, geodezyjne i budowlane). Według szacunków inwestycja przyniesie budżetowi gm. Przykona dodatkowy wpływ w wysokości ok. 740 tys. zł. Pełne wykorzystanie potencjału tej lokalizacji podniosłoby roczne wpływy do budżetu gminy do poziomu ok. 4 mln zł rocznie.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies