Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Przejęcie Energi przez Orlen – Komisja Europejska daje zielone światło

Potwierdziły się wcześniejsze informacje green-news.pl. Bruksela nie widzi przeszkód, by Polska przeprowadziła paliwowo-energetyczną fuzję

Komisja Europejska wydała we wtorek bezwarunkową zgodę na koncentrację rynkową poprzez przejęcie przez PKN Orlen kontroli nad Energą poinformowało Biuro Maklerskie PKO BP, które pośredniczy w wezwaniu giełdowym na akcje Energi ogłoszonym przez Orlen. O takim scenariuszu pisałam w poniedziałek.

Przeczytaj też: UE pracuje nad nowym celem. Emisje CO2 muszą spaść o 50 proc.

W związku z decyzją Komisji Europejskiej spełnił się warunek prawny, pod którym PKN Orlen ogłosił wezwanie do zapisywania się na sprzedaż wszystkich akcji Energi. Kilka dni temu termin zakończenia przyjmowania zapisów w wezwaniu PKN Orlen na akcje Energi został przełożony z 9 na 22 kwietnia 2020 r., właśnie ze względu na brak decyzji Komisji Europejskiej.

Przeczytaj też: Wygrana PGNiG z Gazpromem wesprze inwestycje w OZE i wodór

Na początku grudnia Orlen wezwał do sprzedaży 100 proc. akcji Energi po 7 zł za akcję. Jednym z warunków wezwania jest złożenie zapisów na sprzedaż akcji uprawniających do co najmniej 66 proc. ogólnej liczby głosów. Obecnie wszystko wskazuje, że przejęcie może zostać sfinalizowane w drugiej połowie roku.

Orlen tymczasem szykuje się na swój „zielony zwrot”, którego należy spodziewać się w nowej strategii. Będzie to wpisanie się w falę, o której coraz częściej słychać w świecie firm paliwowych. Orlen przygotowuje się do budowy morskich farm wiatrowych, a w przyszłości nie wyklucza również wiatraków na lądzie i fotowoltaiki.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies