Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
UE pracuje nad nowym celem: emisje CO2 muszą spaść o 50 proc.

Gdy nasze główne wysiłki skupiają się na tym, by zwalczać koronawirus, trwa również praca nad Nowym Zielonym Ładem – zapowiada Komisja Europejska

Bruksela chce zwiększyć wysiłki na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. We wtorek 31 marca 2020 r. Komija Europejska rozpoczęła unijne konsultacje w sprawie nowego celu redukcji emisji CO2.

Przeczytaj też: Fotowoltaika złapała zadyszkę, ale to jeszcze nie kryzys, ocenia branża

Obecnie unijny cel na 2030 rok to zmniejszyć emisję CO2 o 40 proc. Jednak w ramach europejskiego Zielonego Ładu Komisja zapowiedziała, że podwyższy tę poprzeczkę do 50 lub 55 proc. Więcej konkretów poznamy we wrześniu. Będą one zależeć zarówno od efektu ruszających właśnie konsultacji, propozycji poszczególnych krajów, jak i od oceny wpływu na gospodarkę, którą przeprowadzi Bruksela.

W zależności od wyników uzyskanych w drodze analiz i konsultacji Komisja zaproponuje wprowadzenie nowego celu do prawa UE. Najpierw zmieniony zostanie przedstawiony niedawno projekt prawa klimatycznego, o którym przeczytasz tutaj, a potem przepisy dotyczące już bezpośrednio poszczególnych gałęzi gospodarki.

Przeczytaj też: Zielony Nowy Ład pozostaje flagowym projektem UE mimo koronawirusa

– Podwyższenie obecnego celu na 2030 r. ma na celu stopniowe przechodzenie UE w kierunku neutralności klimatycznej. Pomoże też przyspieszyć i ukierunkować wysiłki transformacyjne od teraz do 2050 r. oraz zapewnić wiodącą rolę UE w stawianiu czoła globalnym wyzwaniom – napisała Komisja w zaproszeniu do konsultacji.

Potrwają one 12 tygodni, do 23 czerwca br. Są prowadzone online, a uwagi można zgłaszać pod tym linkiem.

KATEGORIA
KLIMAT
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies