Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Orlen wypływa na szerokie wody. Nowy etap przygotowań do budowy farmy wiatrowej na morzu

Rozpoczęto badanie dna Bałtyku na terenie z koncesją należącą do PKN Orlen

Jak wyjaśnia Jarosław Dybowski, dyrektor wykonawczy ds. energetyki w PKN Orlen, badania geologiczne na Bałtyku są kolejnym etapem prac przybliżających budowę morskiej farmy wiatrowej. Ich wyniki będą bazą do wstępnego projektu technicznego. Jednocześnie koncern prowadzi badania środowiskowe oraz pomiary wietrzności, o których pisałam tutaj.

Przeczytaj też: GE ma porozumienie w sprawie OZE. Chodzi głównie o offshore

Obszar badań o łącznej powierzchni ok. 131 km2 znajduje się prawie 23 km od wybrzeża, na wysokości Choczewa i Łeby. Statek wykona m.in. serię głębokich na kilkudziesiąt metrów odwiertów w dnie morza. Pobrane z nich próbki gruntów zostaną przebadane w laboratoriach pod kątem cech fizycznych i mechanicznych oraz nośności. Wyniki tych analiz są potrzebne, żeby stworzyć wstępny plan rozmieszczenia turbin oraz określić parametry konstrukcji, na których zainstalowane zostaną wiatraki.

Badania prowadzone są w rejonie, w którym Morze Bałtyckie ma głębokość kilkudziesięciu metrów. Wśród załogi statku znajdują się między innymi geolodzy, geofizycy, geotechnicy, technicy laboratoryjni i wiertnicy. Czas trwania badań uzależniony jest od warunków pogodowych panujących na Bałtyku.

Przeczytaj też: Coraz gęściej na polskim rynku morskich farm wiatrowych

Orlen poprzez spółkę Baltic Power posiada koncesję na budowę farm wiatrowych na Bałtyku o maksymalnej łącznej mocy do 1200 MW. Projekt wpisuje się w zawarty w strategii koncernu rozwój niskoemisyjnych źródeł energii, będący odpowiedzią na zaostrzające się regulacje środowiskowe.

W ostatnich tygodniach regularnie przybywa informacji od firm zainteresowanych morskimi wiatrakami w Polsce. Największa w kraju spółka energetyczna, PGE, ogłosiła rozpoczęcie ostatecznych rozmów o wspólnej budowie farm wiatrowych z duńskim Ørsted. Dwa dni później chęć wejścia w offshore zadeklarował najbogatszy Polak Michał Sołowow (który również jest gotów rozwijać z GE małe elektrownie jądrowe). Swoje projekty offshorowe szykują również Polenergia, Orlen, RWE Renewables czy EDPR.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies