Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Jest nowa prognoza dla rynku fotowoltaiki. Koronawirus będzie miał ogromny wpływ

Koronawirus doprowadzi do pierwszego od trzech dekad osłabienia tempa wzrostu w branży OZE, ocenia BNEF

Wpływowa w globalnej branży OZE firma analityczna Bloomberg New Energy Finance opublikowała zaktualizowaną prognozę wzrostu w energetyce słonecznej na 2020 r. Niestety rozprzestrzenianie koronawirusa i wynikający z tego kryzys w światowej gospodarce odcisną na zielonej energetyce poważne piętno.

Przeczytaj też: Koronawirus może stać się wymówką, by nie dbać o klimat

W reakcji na zalew informacji o tym, że kolejne rządy wdrażają drastyczne środki mające powstrzymać rozprzestrzenianie się infekcji, BNEF postanowił mocno ściąć prognozy wzrostu rynku fotowoltaiki. Zdaniem analityków globalny popyt na instalacje słoneczne będzie aż o 16 proc. niższy niż przewidywano wcześniej. Wpłynie na to fakt, że cały sektor jest mocno uzależniony od sytuacji w Chinach. Tam zaś wprowadzono restrykcyjne ograniczenia pod względem przemieszczania się ludności i działania firm.

Wcześniej BNEF prognozował, że w globalnej energetyce w 2020 r. przybędą elektrownie słoneczne o mocy 121-152 GW. W efekcie spowolnienia prognoza została ścięta do 108-143 GW. Oznacza to pierwsze spowolnienia wzrostu energetyki słonecznej od trzech dekad.

Przeczytaj też: Zielony trend trwa. Wedel chwali się przejściem na OZE

Segment farm wiatrowych okazuje się bardziej odporny na zawirowania w globalnej gospodarce. To efekt skomplikowanych procedur zakupowych, a także ściślejszych harmonogramów i planów budowy. Niemniej jednak BNEF ostrzega, że i w przypadku farm wiatrowych ryzyko spowolnienia jest duże. Na razie jednak firma nie zdecydowała się na zredukowanie prognoz wzrostu. Aktualny pozostaje plan 75,4 GW nowych turbin na lądzie i na morzu, które mogą powstać do końca tego roku.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies