Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Ponad połowa Polaków chce korzystać z zielonej energii

Jesteśmy gotowi podejmować szereg działań, by chronić klimat, od wykorzystania OZE, po zdrowszą dietę i rezygnację z plastiku. A przynajmniej tak deklarujemy w ankiecie zleconej przez Europejski Bank Inwestycyjny

Ponad polowa Polaków zamierza w przyszłości korzystać z zielonej energii – wynika z nowego badania dotyczącego klimatu, którego wyniki zaprezentował Europejski Bank Inwestycyjny (EBI). Póki co, na taki krok zdecydował się co dziesiąty ankietowany.

Przeczytaj też: Drugi nabór w programie „Mój prąd”. Jak się zgłaszać?

– Ogólnie rzecz biorąc, Polacy są gotowi wprowadzić zmiany związane ze stylem życia, które mogą przyczynić się do ograniczenia zmian klimatu, jednak jeśli chodzi o aktywność społeczną, opinie respondentów są podzielone – czytam w komunikacie.

Celem ankiety przeprowadzonej przez EBI i firmę badania opinii publicznej BVA było zbadanie nastrojów obywateli Unii Europejskiej, USA i Chin w kwestii zmian klimatu. Istotna część pytań dotyczyła też indywidualnych działań, jakie mieszkańcy różnych krajów podejmują lub chcą podejmować, by przeciwdziałać zmianom klimatu.

69 proc. Polaków twierdzi, że ogranicza ogrzewanie domu lub mieszkania zimą ze względu na ochronę środowiska, a kolejne 8 proc. deklaruje, że postąpi tak w przyszłości. Aż 96 proc. biorących udział w ankiecie Polaków zamierza kupować produkty lokalne lub sezonowe. Natomiast 80 proc. badanych chce ograniczyć spożycie czerwonego mięsa. Na zmiany w stylu żywienia zdecydowanie łatwiej zdecydować się kobietom (takiej odpowiedzi udzieliło 85 proc. respondentek, wobec 74 proc. w przypadku mężczyzn).

Przeczytaj też: Panele słoneczne. Polska zamyka 2019 rok z imponującym wzrostem

Ponadto 85 proc. Polaków ma zamiar częściej pokonywać codzienne trasy pieszo lub na rowerze. To więcej niż średnia europejska, która wynosi 76 proc. W Polsce 73 proc. ankietowanych zamierza korzystać z transportu publicznego zamiast samochodu. Obecnie z komunikacji zbiorowej korzysta tylko 33 proc. badanych. To ciekawe wyniki, biorąc pod uwagę, że tylko w 2019 r. do Polski sprowadzono około miliona używanych aut z Zachodu.

75 proc. ankietowanych ma zamiar rzadziej latać samolotem, aby przeciwdziałać zmianie klimatu. 94 proc. – kupować mniej produktów z tworzyw sztucznych, głównie napojów w plastikowych butelkach.

Dane z rynku nie świadczą o tym, by realne postawy Polaków pokrywały się z deklaracjami składanymi w tym sondażu. Wystarczy na przykład spojrzeć na dwie podawane przez green-news.pl informacje: aż trzy miliony obywateli deklaruje dietę wegańską lub wegetariańską. Tymczasem statystyki GUS pokazują stały wzrost spożycia mięsa w przeliczeniu na mieszkańca.

KATEGORIA
EKOLOGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies