Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
To zaczyna być modne. Santander to kolejny bank, który rezygnuje z plastiku

Jednorazowe produkty z plastiku najpierw znikną z warszawskiej centrali Santandera, a później z sieci oddziałów

O Santanderze w kontekście ochrony środowiska w mijającym tygodniu było już głośno, gdy jego prezes ogłosił rezygnację z finansowania przez bank inwestycji węglowych. Jednocześnie instytucja zadeklarowała wdrożenie strategii „no plastic”, która zakłada stopniowe odejście od używania jednorazowych produktów z plastiku, takich jak butelki czy naczynia i sztućce. Santander najpierw zrezygnuje z nich w warszawskiej centrali, a później także w całej sieci swoich oddziałów.

Przeczytajcie także: Santander rezygnuje z finansowania energetyki węglowej

Santander nie jest już ani pierwszym, ani jedynym obecnym w Polsce bankiem, który złożył tego rodzaju deklarację. Ostatnio informację prasową na ten temat opublikował m.in. mBank. Instytucja zastąpiła wodę kupowaną w plastikowych butelkach kranówką i zrezygnowała z jednorazowych sztućców i naczyń. Wcześniej na kranówkę przeszedł także bank BNP Paribas.

Oczywiście banki rezygnując z zakupu np. wody w butelkach PET nie uratują planety od zalewu plastikowych śmieci. Niemniej każde działanie zmniejszające produkcję tworzyw sztucznych należy docenić. Poza tym instytucje z Polski, które dziś mają opinię najnowocześniejszych na świecie pod względem oferty usług elektronicznych, mają szansę wieść też prym pod względem ograniczania swojego wpływu na środowisko. I pociągnąć za sobą inne branże, których wpływ na zmianę klimatu jest o wiele większy.

Przeczytajcie także: Byli manadżerowie Tesli budują w Europie fabrykę

Pisząc o bankach w kontekście ochrony środowiska nie można zapomnieć o ostatnich decyzjach instytucji z Polski, które zdecydowały się zrezygnować z finansowania energetyki węglowej. Oprócz wspomnianego na początku Santandera (o tym możecie więcej przeczytać tutaj), elektrowni i kopalni węglowych nie finansują już m.in. ING, Credit Agricole, BNP Paribas, Getin czy mBank.

KATEGORIA
WIADOMOŚCI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies