Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Już chyba tylko państwowe banki chcą finansować energetykę węglową. Santander rezygnuje z kredytowania nowych bloków

Wcześniej podobne decyzje podjęły m.in. mBank i BNP Paribas

Prezes działającego w Polsce banku Santander, Michał Gajewski powiedział podczas dzisiejszego zgromadzenia akcjonariuszy, że kierowany przez niego bank nie będzie już finansować nowych bloków energetycznych opartych o węgiel. Santander nie będzie także kredytować nowych kopalni węgla. – Do 2030 roku nastąpi także całkowita redukcja ekspozycji banku wobec producentów węgla energetycznego – powiedział cytowany przez Polską Agencję Prasową Michał Gajewski.

Przeczytajcie także: Rybnik protestuje przeciwko nowej kopalni węgla

Santander jest kolejnym w ostatnim czasie dużym bankiem działającym na polskim rynku, który podjął decyzję o rezygnacji z finansowania projektów węglowych. Niedawno podobne deklaracje złożyły władze mBanku. Wcześniej zdecydowały o tym m.in. ING Bank Śląski oraz BNP Paribas. Wkrótce w serwisie green-news.pl znajdziecie raport na temat podejścia polskich banków do kwestii finansowania inwestycji generujących ogromne emisje CO2. Wynika z niego, że aktualnie godzą się na to właściwie tylko banki państwowe.

Przeczytajcie także: Czy Polska ma szansę na rezygnację z węgla do 2030 roku?

Odejście od finansowania projektów węglowych przez banki to trend, który umacnia się na większości zachodnich rynków kapitałowych. Zdaniem specjalistów jeżeli tego rodzaju inwestycje będą nadal uruchamiane, to ich finansowaniem zajmą się inne podmioty, np. instytucje z Dalekiego Wschodu. Problem ze znalezieniem pieniędzy na elektrownie węglowe widoczny już jest w Polsce, gdzie od dłuższego czasu nie udaje się złożyć finansowania nowych bloków węglowych w Ostrołęce.

KATEGORIA
WIADOMOŚCI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies