Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Wnioski o dopłaty z programu „Mój prąd” już można składać przez internet. Jak to zrobić?

Dokumenty można już składać online, wcześniej dopuszczalny był tylko papier

Program dopłat do przydomowych instalacji fotowoltaicznych czyli „Mój prąd” wzbudził spore zainteresowanie nawet wtedy, gdy wnioski przyjmowano wyłącznie w formie papierowej. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podaje, że przez 31 dni działania programu złożono wnioski, na podstawie których rząd wypłacił 2320 dotacji na łączną kwotę ponad 11 mln zł. Liczy jednak, że teraz realizacja nabierze jeszcze większego tempa. Cały budżet to 1 mld zł, w ramach którego dopłaty dostać może 200 tys. gospodarstw domowych.

Przeczytaj też: Energa chce montować panele słoneczne na wodzie

Jak złożyć wniosek o dopłatę? Nadal można go wysłać pocztą lub pozostawić w siedzibie NFOŚiGW. Jednak teraz uruchomiono też formularz dostępny online. Jak deklaruje minister cyfryzacji Marek Zagórski, złożenie wniosku przez internet jest znacznie wygodniejsze i zajmuje tylko kilka minut.

Aby to zrobić, potrzebny jest e-dowód lub profil zaufany, który bardzo łatwo można utworzyć za pośrednictwem banku, logując się do swojej bankowości internetowej. Utworzenie profilu zaufanego jest na tyle nieskomplikowane, że zdecydowały się na to już ponad 4 mln osób. Co dalej?

Trzeba przygotować wszystkie dokumenty w wersji elektronicznej, które zostaną zalączone do wniosku:

• kopia faktury za dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej (powinna być opatrzona adnotacją „Zgłoszono do Programu priorytetowego Mój Prąd”),
• dowód zapłaty faktury/oświadczenie o dokonanej wpłacie,
• zaświadczenie operatora sieci dystrybucyjnej potwierdzające montaż licznika wraz z numerem punktu poboru mocy, w którym go zainstalowano,
• oświadczenie o samodzielnym montażu instalacji (tylko w przypadku gdy instalacja jest montowana samodzielnie, przy założeniu posiadania niezbędnych kwalifikacji).

Przeczytaj też: W Polskich miastach oddychamy fatalnym powietrzem

Jeśli elektroniczne wersje dokumentów są gotowe, trzeba wejść na stronę GOV.PL i tam zalogować się do panelu Mój GOV oraz wybrać e-usługę „Skorzystaj z programu Mój prąd”.

Jak wyjaśnia Ministerstwo Cyfryzacji, trzeba potem kolejno:
1. Kliknąć przycisk Złóż wniosek o dofinansowanie.
2. Zalogować się profilem zaufanym lub e-dowodem.
3. Wypełnić wniosek, uzupełnić dane kontaktowe. Upewnić się, że we wniosku podany został poprawny e-mail. To na niego zostanie przysłane potwierdzenie podjętej decyzji.
4. Dołączyć wymagane załączniki.
5. Sprawdzić i podpisać wniosek elektronicznie.
6. Wysłać dokumenty: wniosek z załącznikami.
7. Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymuje się na swoją skrzynkę ePUAP na panelu Mój GOV i na podany we wniosku adres e-mail.

NFOŚiGW nie informuje, ile czasu czeka się na rozpatrzenie wniosku. Przy wersji papierowej trwało to kilka tygodni i można przypuszczać, że przy składaniu dokumentów online czas ten będzie już tylko krótszy.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies