Partnerzy strategiczni
Orlen
PEJ idą po opinię Komisji Europejskiej o polskiej elektrowni jądrowej

Polskie Elektrownie Jądrowe poinformowały, że dokonały oficjalnej notyfikacji projektu inwestycyjnego elektrowni jądrowej do KE. To jeden z kilku procesów notyfikacyjnych, wymaganych przy przedsięwzięciach tego typu

Notyfikacja, o której mowa, jest szczególna, ponieważ jej stroną nie jest państwo, a inwestor. To Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) wystąpiły z wnioskiem o rozpoczęcie oceny projektu w ramach artykułu 41. Traktatu Euroatom. Komisja Europejska, do której trafił wniosek, oceni teraz, czy projekt jest zgodny z celami zapisanymi w Traktacie Euroatom. Dotyczy to zwłaszcza kwestii bezpieczeństwa oraz aspektów ekonomicznych i technicznych projektu.

Przeczytaj też: W Kanadzie zainaugurowano budowę BWRX-300

Warto podkreślić, że ta notyfikacja jest oddzielnym postępowaniem, którego nie można mylić z tym dotyczącym np. pomocy publicznej dla polskiej elektrowni jądrowej. Opinia KE zostanie wydana za półtora roku lub dwa lata, ale w przeszłości zdarzało się, że proces trwał krócej.

Notyfikacyje atomowych planów

Choć opinia jest niezbędna do uzyskania zezwolenia na budowę (wydaje je prezes Państwowej Agencji Atomistyki), to nie jest wiążąca. Oznacza to, że nawet gdyby Komisja wypowiedziałaby się negatywnie o założeniach projektu, może mieć to niewielki wpływ na harmonogram prac.

Jednocześnie notyfikacja projektu to istotny krok do podpisania kontraktu EPC („Engineering, Procurement, Construction”), ale nie będzie mieć wpływu na przykład na kształt kontraktu. Jest to pierwsze zgłoszenie projektu na terenie Unii Europejskiej, który będzie korzystać z technologii AP1000 od Westinghouse.

Rozpoczęcie procesu notyfikacyjnego projektu inwestycyjnego to pierwszy większy krok PEJ od momentu, gdy stery atomowej spółki przejął Marek Woszczyk. Były prezes m.in. Polskiej Grupy Energetycznej dołączył do PEJ 27 czerwca.

Przeczytaj też: ZE PAK zmienia zdanie, nie sprzeda PGE gazowego projektu

Równolegle toczy się inny proces notyfikacyjny, dotyczący modelu finansowego i pomocy publicznej dla elektrowni jądrowej. Dzięki temu dokumentowi wiemy już, jakie są założenia dotyczące ceny referencyjnej w kontrakcie różnicowym dla projektu. Te negocjacje będą zdecydowanie najważniejsze i najtrudniejsze – taka jest ich specyfika. O przeszkodach, które może napotkać projekt w tym postępowaniu, pisaliśmy szerzej w lutym 2025.

PEJ jest spółką, która nadzoruje projekt budowy pierwszej elektrowni jądrowej, pełni też rolę inwestora w tym przedsięwzięciu. W lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu mają powstać trzy bloki jądrowe z reaktorami AP1000 o mocy 1250 MW każdy. Zgodnie z najnowszym harmonogramem projektu, rozpoczęcie pracy pierwszego bloku ma nastąpić w roku 2036.

Fot. wizualizacja EJ w Choczewie

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies