Partnerzy strategiczni
Orlen
PGE nie przejmie gazowego projektu. ZE PAK zmienia zdanie, rozmowy o atomie podtrzymane

Rozmowy między Polską Grupą Energetyczną a spółką należącą do Zygmunta Solorza zakończyły się fiaskiem. Podtrzymano za to chęć negocjacji w sprawie „atomowego” podmiotu: PGE PAK Energia Jądrowa

Kontrolowany przez Zygmunta Solorza Zespół Elektrowni Pątnów–Adamów–Konin (ZE PAK) odstąpił od zamiaru sprzedaży 100 proc. udziałów w spółce PAK CCGT. Podmiot rozwija projekt elektrowni gazowej na terenie wygaszonej Elektrowni Adamów w Turku w woj. wielkopolskim.

Rozmowy z Polską Grupą Energetyczną na temat transakcji toczyły się od początku 2025 roku. ZE PAK nie zdecydował się przedłużać negocjacji w sprawie gazowego projektu. Rozmowy dotyczyły także odsprzedaży 50 proc. udziałów w PGE PAK Energia Jądrowa i w jej przypadku spółki deklarują, że będą kontynuować dialog o przyszłości tego podmiotu.

Przeczytaj też: Piotr Woźny odchodzi z ZE PAK

Zakup projektu gazowego od ZE PAK miał być elementem strategii PGE. Grupa wyraźnie stawia na jednostki gazowe, które mają pełnić funkcję stabilizatora systemu elektroenergetycznego w Polsce w obliczu rosnącego udziału źródeł odnawialnych w miksie. Ma zamiar budować elektrownie gazowe m.in. w Ostrowie Wielkopolskim. Nowe źródła spalające błękitne paliwo wpisano także do najnowszej strategii spółki.

Gaz i atom w ZE PAK

Powstająca jednostka w Turowie, blok gazowo-parowy, ma dysponować mocą 600 MWe. ZE PAK podtrzymuje chęć ukończenia jej samodzielnie i poszukuje innych źródeł finansowania. Podpisane zostały już umowy na prace budowlane z konsorcjum Siemens Energy Global, Siemens Energy i Mytilineos S.A., które będzie realizować projekt w formule "pod klucz". ZE PAK szacował wartość umowy na 2,3 mld zł. Inwestycja w grudniu 2021 roku wygrała aukcję rynku mocy w postaci 17-letniego wsparcia. Obowiązek mocowy dla tego bloku rozpocznie się w roku 2026.

Przeczytaj też: Zmiany w polskim atomie. Nowi prezesi NCBJ i PEJ

PGE PAK Energia Jądrowa to z kolei obecnie lekko zapomniane przedsięwzięcie PGE i ZE PAK. Jeszcze w 2023 roku utrzymywano, że jest to drugi, równoległy projekt elektrowni jądrowej, przy którym polskie spółki miały współpracować z koreańskim KHNP.

Jednak od końca 2023 roku nie było informacji, które wskazywałyby na to, że prace przy planowanej elektrowni posuwają się naprzód. W listopadzie 2023 roku PGE PAK EJ otrzymała decyzję zasadniczą i to ostatnia znacząca informacja na temat tego przedsięwzięcia

Fot. materiały prasowe PGE i ZE PAK, zdj. z 2023 r.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies