Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Sytuacja staje się krytyczna. Oceany tracą zdolność hamowania zmian klimatu

Jeśli poziom CO2 w atmosferze nie zacznie spadać, czekają nas coraz silniejsze sztormy oraz zwiększone ryzyko powodzi

Naukowcy od dłuższego czasu ostrzegają, że zmiany klimatu nie zachodzą cały czas w tym samym tempie, ale postępują na zasadzie efektu domina. To znaczy, że im bardziej atmosfera się przegrzewa, tym szybciej przybywa groźnych zjawisk, jeszcze bardziej odchylających sytuację od normy. Przyspieszają również zmiany dotyczące oceanów i pokrywy lodowej, jaką mamy na Ziemi. Na zagrożenia z tym związane wskazuje najnowszy raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC).

Przeczytaj też: Prezes LOT ograniczanie lotów uważa za głupotę

100 naukowców z ponad 30 krajów oceniło najnowszą wiedzę na temat podstaw fizyki i wpływu zmian klimatu na ekosystemy oceaniczne, przybrzeżne, polarne i górskie oraz na społeczności ludzkie od nich zależne. Najważniejszy – i niestety niewesoły – wniosek jest taki, że oceany tracą zdolność hamowania zmian klimatu. Tymczasem ich rola w tym zakresie jest bardzo duża, bo pochłaniają nie tylko CO2, ale również ciepło.

IPCC stawia sprawę jasno: jeśli stężenie CO2 w atmosferze nie zacznie szybko spadać, czekają nas coraz silniejsze sztormy, zwiększone ryzyko powodzi, a także spadek ilości ryb w oceanach i wymarcie raf koralowych, które nie radzą sobie ze wzrostem temperatur i coraz większą kwasowością wody.

Przeczytaj też: Dania wyda gigantyczne pieniądze zielone inwestycje

Autorzy raportu przewidują, że poziom mórz może wzrosnąć do 2100 roku nawet o 1,1 metra. To o około 10 centymetrów więcej niż szacował IPCC w poprzednim kompleksowym raporcie na temat globalnego klimatu w 2013 roku.

Dotychczas działalność człowieka przyczyniła się do ocieplenia temperatiury na ziemi o 1oC od czasów przedindustrialnych. Niestety nie oznacza to tylko mniejszych mrozów w zimie, ale zapowiada też ekstremalne zjawiska pogodowe i susze. Poprzedni raport specjalny IPCC z sierpnia br. poświęcony był gruntom. Wskazano w nim, że rolnictwo i produkcja żywności również przyspieszają katastrofę klimatyczną, o czym możesz przeczytać tutaj.

KATEGORIA
KLIMAT
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies