Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Dania wyda gigantyczne pieniądze na walkę ze zmianami klimatu

Prywatne duńskie fundusze emerytalne ogłosiły, że w ciągu najbliższej dekady zainwestują w zielone aktywa równowartość ponad 200 mld zł

Skala planowanych inwestycji jest imponująca. To tylko o siedem miliardów euro mniej od tego, ile do 2023 r. w „ochronę klimatu i transformację energetyczną” zamierza zainwestować niemiecki rząd. Tymczasem PKB Danii jest przeszło 11-krotnie mniejsze niż Niemiec.

Przeczytaj też: Google stawia na zieloną energię

Jak poinformował związek duńskich firm ubezpieczeniowych i funduszy emerytalnych, pieniądze zostaną przeznaczone na inwestycje w infrastrukturę energetyczną, zielone akcje i obligacje, a także na inwestycje związane ze zwiększaniem efektywności energetycznej. Jeśli prywatne fundusze zrealizują ten plan, w 2030 r. ich łączne zielone inwestycje wyniosą 511 mld koron (prawie 300 mld zł). Aktualnie aktywa prywatnych duńskich funduszy wynoszą około sześciu razy tyle.

Największy prywatny duński fundusz - PFA Pension, który zarządza co piątą koroną ulokowaną w funduszach, zamierza inwestować w morskie farmy wiatrowe oraz farmy fotowoltaniczne, a także w przyjazne środowisku i efektywne energetycznie nieruchomości.

Przeczytaj też: Amazon zamówi 100 tys. elektrycznych dostawczaków

W weekend Mette Frederiksen, premier Danii ogłosiła, że do 2030 r. kraj zmniejszy emisję gazów cieplarnianych o 70 proc. w porównaniu z poziomem z 1990 r. W poniedziałek poza funduszami emerytalnymi deklaracje dotyczące wsparcia rządowego programu zgłosiło ponad 90 duńskich firm, w tym Vestas, producent turbin wiatrowych oraz Orsted, firma zajmująca się budową farm wiatrowych.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies