Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Parlament Europejski za rozwiązaniem problemu foliówek. Inicjatywa przeciwko plastikowi nabiera tempa

W kwestii redukcji plastikowych opakowań członkowie PE byli zgodni

Parlament Europejski w środę przyjął stanowisko w sprawie przepisów związanych z redukcją ilości plastikowych opakowań w Unii Europejskiej i zwiększeniem recyklingu. Rozwiązania zyskały szerokie poparcie wśród europosłów. Stanowisko zostało zaakceptowane 426 głosami „za”. Przeciwnych było 125 członków PE, od głosu wstrzymało się 74 z nich.

Przeczytaj też: System kaucyjny w Polsce od 2025 roku. Szykuje się rewolucja

Parlamentarzyści i parlamentarzystki PE chcą, by zakazana została sprzedaż lekkich, plastikowych toreb na zakupy – chodzi o te o grubości poniżej 15 mikronów, które znamy ze sklepów (nazywane są m.in. reklamówkami, foliówkami). Od zakazu obowiązywać będą wyjątki, wynikające np. ze względów higienicznych. Ograniczeniu ulec ma też wykorzystanie niektórych opakowań jednorazowych, np. w hotelach.

Zamiast jednorazowych opakowań na kawę czy posiłek kawiarnie i restauracje mają umożliwiać konsumentom przynoszenie własnych pojemników. W innym wypadku żywność ma być wydawana w pojemnikach nadających się do ponownego użycia, choćby do recyklingu.

Przeczytaj też: Mikroplastik jeszcze bardziej szkodliwy. Niszczy naturalnego wroga bakterii

Propozycję zmian w tej sprawie przedstawiła pod koniec 2022 r. Komisja Europejska. Wtedy na pierwszy plan wysunął się pomysł, by 2030 roku wszystkie opakowania, które znajdują się w obiegu na rynku unijnym, nadawały się do recyklingu. Ma to pomóc w odzysku surowców i promocji ich ponownego wykorzystania. Teraz propozycjami europarlamentu zajmie się Rada Unii Europejskiej.

KATEGORIA
LESS WASTE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies