Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Orlen Neptun szkoli przyszłych pracowników terminala instalacyjnego w Świnoujściu

Najlepsi uczniowie z Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu otrzymają oferty pracy

Orlen Neptun zaczął szkolić przyszłych pracowników terminala instalacyjnego morskich farm wiatrowych, który powstaje w Świnoujściu. W projekcie edukacyjnym spółki z sektora offshore wind (morska energetyka wiatrowa) biorą udział uczniowie Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu. Szkolenie jest bezpłatne, a w ramach cotygodniowych wykładów uczestnicy zapoznają się z kwestiami związanymi z pracami przeładunkowymi czy logistyką projektów morskich farm wiatrowych.

Przeczytaj też: Elbląg z pierwszym na świecie źródłem wodoru przy elektrociepłowni

Jak deklaruje Orlen Neptun, najlepsi uczniowie otrzymają oferty pracy i zostaną wysłani na kolejne kursy i praktyki (w Polsce i za granicą), by przygotować się do pracy na terminalu instalacyjnym. – Wraz z dynamicznym rozwojem inwestycji z branży offshore wind w Polsce, dużym wyzwaniem stało się znalezienie odpowiednio wykwalifikowanych pracowników, którzy mogliby realizować tego typu projekty. Szukając optymalnych rozwiązań, postanowiliśmy, że najlepszym wyjściem będzie uruchomienie własnego szkolenia – mówi Robert Nowicki, prezes Orlen Neptun, cytowany w komunikacie spółki.

Powstający w Świnoujściu port instalacyjny zostanie uruchomiony w 2025 r. Wmurowanie aktu erekcyjnego w miejscu, w którym powstanie terminal, nastąpiło 11 października br. Nie jest to jedyna inwestycja Orlenu związana z rozwojem offshore wind. Budowany jest też port serwisowy w Łebie (służą do obsługi morskich farm, gdy zostaną uruchomione).

Przeczytaj też: Pierwsza próba wodorowej lokomotywy na trasie Gdynia – Hel

Obydwa porty – w Łebie i Świnoujściu – powstają na potrzeby budowanej przez Orlen i Northland Power morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. Spółki mają zawarte porozumienie ws. finansowania projektu, podjęta została także decyzja o budowie elektrowni na Bałtyku. Moc instalacji wyniesie 1,2 GW, a prąd popłynie z niej po raz pierwszy w 2026 roku. W kolejnych fazach rozwoju offshore wind w Polsce porty mają obsługiwać też inne projekty.

Fot. mat. prasowe Orlen Neptun / wizualizacja portu instalacyjnego w Świnoujściu

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies