Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Finał sagi z ST3 Offshore, Vestas z ostateczną umową. Fabryka w Szczecinie sprzedana

Po kilku przetargach udało się wyłonić nowego nabywcę zakładu, który produkował fundamenty dla morskich elektrowni wiatrowych

„Sześć miesięcy po wyborze oferty na zakup przedsiębiorstwa ST3 Offshore, w dniu 15 września 2023 r. została zawarta ostateczna umowa sprzedaży ze spółką celową Vestas za cenę 170.500.002 zł” – poinformowała za pośrednictwem serwisu LinkedIn Natalia Leszczyńska, syndyk ST3 Offshore.

Przeczytaj też: Kolejne umowy dla morskiej farmy Baltica 2

O tym, że to właśnie duński producent turbin przejmie fabrykę w Szczecinie, było wiadomo od marca br. Vestas wygrał wtedy aukcję i od tego momentu dopinano wszystkie formalności. Był to szósty przetarg na sprzedaż szczecińskiej firmy. Kupca szukano od 2021 roku, ale kolejne aukcje nie przynosiły rozstrzygnięć.

ST3 Offshore istniała od 2015 roku i zajmowała się produkcją stalowych fundamentów dla offshore wind (morska energetyka wiatrowa). Po zmianach właścicieli większościowym udziałowcem został Skarb Państwa, ale i to nie pomogło. Firmy nie udało się utrzymać, zatrudniała blisko 500 osób. Upadłość ogłosiła w 2020 r.

Przeczytaj też: Enea przejmuje powstającą farmę wiatrową w Świętokrzyskiem

W 2022 roku Duńczycy ogłosili, że wybudują w mieście fabrykę, w której montowane będą gondole i piasty wiatraków dla offshore wind. Budowa ma zakończyć się w 2024 r., a zatrudnienie w zakładzie znajdzie 600-700 osób.

Fot. mat. prasowe SCT3 Offshore

KATEGORIA
OZE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies