Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Biometan z Głogowa. Nieopodal miasta powstanie instalacja do produkcji zielonego gazu

Zakład ma zacząć pracę w drugiej połowie 2026 roku. Poza biometanem będzie dostarczać też jego skroploną wersję – bioLNG

Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (LSSE), polska odnoga grupy francuskiego Engie oraz miasto Głogów podpisały list intencyjny w sprawie budowy biogazowni w Głogowie (woj. dolnośląskie). Inwestycja o nazwie SilVirCo (Silesiae Viridis Company, łac. Silesiae Viridis – Zielony Śląsk) powstanie niedaleko planowanej obwodnicy Głogowa.

Przeczytaj też: Green Genius uruchomił swoją pierwszą biogazownię w Polsce

W zakładzie produkowany ma być biometan (gaz pozyskany np. z odpadów roślinnych). Według planów instalacja będzie wytwarzała w ciągu godziny ok. 1500 metrów sześciennych gazu. Wstępnie zaplanowano, że biometan będzie zatłaczany do lokalnej sieci gazowej. W biometanowni możliwe będzie także skroplenie wyprodukowanego biogazu do formy bioLNG, z której mogą korzystać samochody.

Na inwestycji podwójnie skorzysta sektor rolniczy. Biometanownia nie tylko odbierze od rolników odpady (m.in. zwierzęce), ale też dostarczy ekologiczny nawóz, czyli poferment. Jest to pozostałość z produkcji biometanu, o wysokich właściwościach nawozowych, który można wykorzystywać do nawożenia gleb. Jak czytam w komunikacie LSSE, ilość nawozu, którą wyprodukuje instalacja Engie, wystarczy dla ponad 1000 hetarów okolicznych ziem uprawnych.

W budowę biometanowni oprócz Engie Polska zaangażowana jest także spółka Renewable Gases Europe Engie. Oddanie zakładu do użytku zaplanowano na drugą połowę 2026 roku.

Przeczytaj też: BioLNG z Głąbowa. Rusza budowa biogazowni Orlenu

Z biogazem, traktowanym jako odnawialne źródło energii i „zieloną” alternatywę dla gazu ziemnego, wiązane są spore nadzieje. Potencjał Polski w zakresie produkcji biogazu ma sięgać 7,8 mld m3 rocznie. Aby pobudzić krajowe możliwości wytwórcze, w nowelizacji ustawy o OZE przyjęto szereg nowych regulacji, które mają pomóc podmiotom zainteresowanym biometanem.

Dla Engie to kolejna duża inwestycja w Polsce, o której dowiedzieliśmy się latem tego roku. Wcześniej spółka kupiła farmę fotowoltaiczną od Onde z grupy Erbudu, a także elektrownie wiatrowe od RP Global Holding Poland i Marguerite Wind Polska. O Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej pisaliśmy natomiast w ubiegłym roku, gdy dosyć niespodzianie włączyła się do wyścigu o SMR-y. LSSE i DB Energy podpisały list intencyjny z Last Energy w sprawie rozwoju małych reaktorów jądrowych.

KATEGORIA
OZE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies