Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Energa dostała 2 mld zł kredytu w całości na rozwój OZE

To największy kredyt w historii gdańskiej grupy. Ale też pierwsze w Polsce finansowanie uwzględniające kryteria społecznej odpowiedzialności biznesu

Energa podpisała dziś umowę kredytową z konsorcjum pięciu banków: Bank Gospodarstwa Krajowego, Santander Bank Polska (który pełni rolę koordynatora i agenta), PKO BP, CaixaBank Polska oraz MUFG Bank. Udział każdego z banków w finansowaniu wynosi 400 mln zł.

Przeczytaj też: Prezes ING mówi o nowej zielonej fali

Okres spłaty kredytu to 5 lat, z możliwością przedłużenia o kolejne dwa. To największy kredyt w historii spółki i pierwsze w polskim sektorze energetycznym finansowanie, w którym zastosowano mechanizm ratingu społecznej odpowiedzialności biznesu ESG (skrót od słów environmental, social oraz governance). Pieniądze uzyskane w ten sposób Energa ma wydać m.in. na rozwój mocy wytwórczych OZE i dalszą modernizację linii elektroenergetycznych.

Przeczytaj też: Energii ze słońca przybyło o jedną czwartą

– Agencja ratingowa co rok będzie oceniała trzy obszary działania grupy Energi na rzecz środowiska naturalnego, odpowiedzialności społecznej i jakości zarządzania. Rating trafi następnie do konsorcjum banków i na jego podstawie instytucje dokonają korekty wysokości marży kredytu – wyjaśnił Wojciech Hann, członek zarządu BGK.

Nie podano informacji, jak ocena działań na rzecz środowiska ma się do planowanej budowy nowego bloku w elektrowni Ostrołęka, do której Energa miałaby przystąpić wspólnie z poznańską Eneą. W podpisanej dziś umowie wśród kredytodawców widnieje Santander, który zadeklarował, że rezygnuje z finansowania nowych bloków węglowych.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies