Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
O jedną czwartą więcej energii ze słońca niż przed rokiem

W lipcu 2019 r. produkcja energii ze źródeł słonecznych wyniosła 1,7 terawatogodziny

Jak podaje Agencja Rynku Energii, w lipcu br. produkcja energii ze źródeł słonecznych wyniosła 1,7 terawatogodziny, czyli w ujęciu rok do roku wzrosła dokładnie o 24 proc. Wpływa na to głównie dynamicznie rosnąca liczba nowych instalacji słonecznych przybywających w systemie.

Przeczytaj też: Zobacz, co możesz zrobić dla klimatu

Jak informowały Polskie Sieci Elektroenergetyczne, na koniec lipca łączna moc źródeł fotowoltaicznych w Polsce wynosiła 883 MW i była o 150 proc. wyższa niż przed rokiem i o 15 proc. wyższa niż miesiąc wcześniej.

Przeczytaj też: Equinor ma zakaz nazywania gazu czystym paliwem

Także w lipcu Polska odnotowała dynamiczny wzrost produkcji energii z gazu. Była o 12 proc. wyższa niż rok wcześniej. Istotny element zaopatrzenia w energię stanowił również import – za granicą w ujęciu netto Polska kupiła jej 1,7 TWh (o 85 proc. więcej niż przed rokiem). Do tego trzeba się jednak przyzwyczaić, zwłaszcza że w okresie wzrostu cen uprawnień do emisji CO2 prąd wytwarzany w kraju jest po prostu droższy od tego, który można kupić w sąsiednich krajach. Wynika to z faktu, że nadal około 80 proc. energii Polska czerpie z węgla.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies