Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Greenvolt znów sprzedaje farmy w Polsce. Iberdrola kupiła dwie elektrownie wiatrowe

To kolejna w ostatnim czasie transakcja, w ramach której Greenvolt Power pozbywa się farm wiatrowych

Hiszpańska Iberdrola ogłosiła, że kupuje dwie farmy wiatrowe w Polsce. Elektrownie należały dotychczas do Augusta Energy – joint venture Greenvolt Power (daw. V-ridium Power) oraz KGAL. O zamiarach spółki z Bilbao pisałem rok temu, teraz doczekaliśmy się sfinalizowania transakcji. Sprzedano farmy Podlasek (o mocy 15,5 MW) oraz Wólka Dobrzyńska (34,5 MW). Elektrownie mogą rocznie zapewnić dostawy energii elektrycznej dla 50 tys. gospodarstw domowych.

Przeczytaj też: Orlen na zakupach. Wyda ponad 2 mld zł na projekty OZE

Farmy wiatrowe zostaną oddane do użytku w drugiej połowie 2023 r. Kontrakt na dostawy prądu z obydwu z nich ma T-Mobile Polska. Umowę PPA (Power Purchase Agreement) z telekomem zawarto na 15 lat.

Dzięki zakupowi Iberdrola będzie mieć nad Wisłą około 212 MW mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii (OZE) w różnych stadiach rozwoju. Hiszpanie zdecydowanie stawiają na inwestycje nad Wisłą. Do 2030 roku ich portfel działających farm wiatrowych oraz fotowoltaicznych ma sięgnąć 1000 MW.

Przeczytaj też: Śląsk zyska kolejną farmę wiatrową. Zasili 40 tys. domów

Jeszcze rok temu firmy informowały, że wstępne porozumienie dotyczy nie tylko sprzedaży farm wiatrowych, ale też sześciu elektrowni słonecznych. Spółki w komunikatach o ostatniej transakcji nie wspominają jednak słowem o farmach fotowoltaicznych.

Dla Greenvolt Power to kolejna duża sprzedaż w ostatnim czasie. Energa z grupy Orlen kupi od niej farmy słoneczne i wiatrowe, a kwota transakcji to około 107 mln euro.

Fot. mat. prasowe Iberdrola

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies