Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Energa kupi farmy słoneczne i wiatrowe od Greenvolt. Jedna z instalacji jest hybrydowa

Przedwstępna umowa zakłada, że spółka z grupy Orlen wyda w ramach transakcji około 107 mln euro

Greenvolt Power (dawniej V-Ridium) znalazł kupca na dwie instalacje odnawialnych źródeł energii (OZE). Elektrownie Sompolno i Opalenica znajdują się w woj. wielkopolskim, a kupi je Energa Wytwarzanie z grupy Orlen. Opalenica to projekt składający się z trzech farm fotowoltaicznych o mocy 22 MW, który zostanie oddany do użytku pod koniec 2023 r.

Przeczytaj też: Nowa strategia PKN Orlen bardziej na zielono

Sompolno będzie jedną z pierwszych elektrowni hybrydowych w Polsce. W skład siłowni wejdą wiatraki o mocy 26 MW oraz panele fotowoltaiczne o mocy 10 MW. Obydwa źródła energii będą pracować na jednym przyłączu, by zmaksymalizować ilość energii pozyskiwanej ze słońca i wiatru. Start tej instalacji zaplanowano na czerwiec 2024 r.

Greenvolt Power poinformował, że wartość transakcji, którą zapisano w umowie przedwstępnej, ustalono na 107 milionów euro. Spółka ma doprowadzić obydwa projekty do fazy operacyjnej. Oznacza to, że Energa przejmie gotowe do pracy elektrownie.

Przeczytaj też: Spółki dostały propozycję od rządu ws. NABE

Rocznie Sompolno i Opalenica mają produkować około 111 GWh energii elektrycznej. To mniej więcej tyle ile w 12 miesięcy zużywa ponad 55 tys. gospodarstw domowych. Energa szacuje, że dzięki przejęciu aktywów od Greenvolta zwiększy swoją moc zainstalowaną w OZE o 10 proc. do ponad 600 MW. To kolejna inwestycja spółki z grupy Orlen w nowe odnawialne źródła w tym roku. Jak pisaliśmy, buduje m.in. farmę fotowoltaiczną Mitra w Wielkopolsce.

Fot. mat. prasowe Greenvolt Power

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies