Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Pierwszy od dawna krok ws. NABE. Spółki dostały propozycję od rządu

Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego powstaje w bólach. Po wielu miesiącach bez konkretów, cztery energetyczne koncerny doczekały się wreszcie wyceny węglowych aktywów. Notowania ich akcji ostro w górę

Tauron, Enea, Energa (grupa Orlen) i Polska Grupa Energetyczna poinformowały, że otrzymały od Ministerstwa Aktywów Państwowych niewiążącą propozycję warunków przejęcia od nich aktywów węglowych (kopalni oraz elektrowni). Tym samym rząd wykonał kolejny krok w kierunku zapowiadanego od dawna utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, która miała powstać w I kwartale 2023 r.

Przeczytaj też: Ceny emisji CO2 poszybowały w górę

Cztery największe koncerny energetyczne w kraju poznały proponowane wyceny elektrowni i kopalni węgla wchodzących w ich skład. Teraz wszystkie przeanalizują rządową ofertę, a następnie ruszą negocjacje ze Skarbem Państwa. Transakcje zostaną przeprowadzone tylko wtedy, gdy z każdą ze spółek osiągnięte zostanie porozumienie.

Cel tych działań jest jeden – przekazując do NABE kopalnie i elektrownie (elektrociepłownie nie zostaną przejęte), spółki mają zrzucić z siebie ciężar węgla. Po sprzedaży tych aktywów zajmowałyby się obrotem i dystrybucją energii elektrycznej, a także jej wytwarzaniem z gazu lub odnawialnych źródeł energii. Dla spółek to niemałe ułatwienie – będą mogły skupić się na rozwoju najbardziej perspektywicznych odnóg biznesu. Przychylniej na ich działalność spojrzą np. banki, które wzbraniają się przed inwestycjami w konwencjonalną energetykę.

NABE powstanie na bazie spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (GiEK). Ma zarządzać aktywami, biorąc na siebie wydatki i koordynację stopniowego odchodzenia od węgla w energetyce. Agencja będzie musiała też wspomóc władze w realizacji porozumień sektorowych, które zawarto z branżami węgla brunatnego i kamiennego.

Przeczytaj też: Nigdy wcześniej nie mieliśmy tak mało prądu z węgla

Jak wyceniono aktywa spółek? Skarb Państwa chce np. za symboliczną złotówkę nabyć akcje Tauron Wytwarzanie (w portfelu ma elektrownie Jaworzno czy Łaziska). Kwota jest tak niska, ponieważ dodatkowo spłacone zostanie zadłużenie Taurona, które sięga ponad 6,3 mld zł. Enea Wytwarzanie otrzymała wycenę na blisko 2,5 mld zł, a spółka zarządzająca Elektrownią Połaniec – 632 mln zł. Elektrownię Ostrołęka (Energa) wyceniono na 153 mln zł.

Inwestorzy giełdowi wyjątkowo entuzjastycznie podeszli do informacji płynących z energetyki. Na poniedziałkowej sesji do godziny 13:00 akcje PGE zdrożały o ponad 18 proc., Enei o 30 proc. Notowania Taurona poszły o ponad 24 proc. w górę.

Wygląda na to, że władza tuż przed wyborami podejmie próbę dopięcia sprawy NABE do końca. Oferty dla spółek to niejedyne doniesienia dotyczące agencji. W wykazie prac Rady Ministrów opublikowano założenia projektu ustawy o zasadach udzielania gwarancji za zobowiązania NABE. Rząd miałby przyjąć ustawę jeszcze w III kwartale tego roku.

KATEGORIA
TRANSFORMACJA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies