Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
„Więcej wiatru, więcej słońca”. Nowa strategia PKN Orlen bardziej na zielono

Do 2030 roku grupa Orlen przeznaczy na zielone inwestycje 120 mld złotych, wynika ze zaktualizowanej strategii koncernu

Jeśli Orlen zrealizuje wszystkie założenia, jakie przedstawił w aktualizacji strategii do 2030 roku, ma szansę osiągnąć dominującą pozycję na krajowym rynku „zielonej” energetyki.

– Połączenie Orlenu, Energi, Lotosu oraz PGNiG w jeden silny koncern otwiera przed nami nowe możliwości rozwoju. Kryzys energetyczny jeszcze przed wojną w Ukrainie, pokazał, że od transformacji nie ma odwrotu, a rosyjska inwazja tylko potwierdziła, że odejście od paliw kopalnych jest koniecznością. Dlatego zaktualizowaliśmy nasze cele. Teraz przyspieszamy – zapowiedział prezes Orlenu, Daniel Obajtek.

Przeczytaj też: Rekordowe zyski Orlenu. Czas na nową strategię

Strategia w obecnej wersji zakłada 320 mld zł inwestycji. Orlen pozostaje koncernem paliwowym, ale 70 mld zł, czyli ponad jedna piąta planowanych nakładów, pójdzie na energetykę zeroemisyjną. O ile wcześniej koncern zakładał, że do 2030 roku będzie mieć odnawialne źródła energii (OZE) o mocy 2,5 gigawata (o czym pisaliśmy tutaj), to obecnie chce mieć 9 GW mocy. Cel ten zrealizuje dzięki akwizycjom, możliwe, że zagranicznym, a także budowie morskich farm wiatrowych.

– W trudnym otoczeniu jeszcze bardziej stawiamy na zwrot ku „zielonemu”. Mamy ponad trzykrotnie zwiększone ambicje. Jeśli chodzi o moce wytwórcze, planujemy więcej wiatru i słońca w generowaniu energii przez nową grupę Orlen – wyjaśnił Robert Śleszyński, dyrektor wykonawczy ds. inwestycji kapitałowych.

OZE ze wsparciem gazu i atomu

Ekspansja w OZE oznacza, że niezbędny będzie rozwój sieci dystrybucyjnych, ale Orlen zapowiada także magazyny energii. Zieloną energetykę wspierać mają także aktywa gazowe. W krótkim terminie elektrownie gazowe zastąpią najstarsze, najbardziej emisyjne i najmniej efektywne elektrownie i elektrociepłownie węglowe. Natomiast w dłużej perspektywie produkcja energii z hazu będzie stabilizować pracę systemu opartego na OZE. Spółka zapowiada budowę bloków gazowych w Ostrołęce i Grudziądzu. Analizuje też dodatkowe przedsięwzięcia w Czechach i Polsce. Do 2030 roku cała grupa ma mieć 4 GW mocy w jednostkach gazowych.

W strategii nie zabrakło także coraz głośniejszej w Polsce technologii małych reaktorów jądrowych, SMR. Do 2030 roku planowana jest budowa jednej takiej jednostki (o ile powiedzie się plan, jaki dostawca tej technologii realizuje obecnie w Kanadzie).

Neutralność klimatyczna z nową dynamiką

Orlen jako pierwszy koncern energetyczny w Europie Środkowej zadeklarował ambicję osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 roku. Ten cel pozostaje aktualny, ale dzięki nowym inwestycjom redukcja emisji przyspieszy. Do 2030 roku mają spaść one o 25 proc. w segmentach rafinerii, petrochemii i wydobycia. W sektorze energetyki emisyjność ma spaść o 40 proc.

Przeczytaj też: Mamy nowy rekord w energetyce słonecznej

Bazą biznesu Orlen pozostanie przemysł rafineryjny. Jednak i on będzie transformowany w kierunku nowoczesnych paliw, wodoru, petrochemii i recyklingu. Grupa zapowiada również 15 tysięcy ładowarek do samochodów elektrycznych w regionie, co wskazuje, jak Orlen widzi swoją przyszłość jako sprzedawcy paliw. Coraz większy udział będą miały paliwa alternatywne, w tym energia elektryczna.

Z pełnymi założeniami zaktualizowanej strategii możesz zapoznać się tutaj.

KATEGORIA
TRANSFORMACJA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies