Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
UE zainwestuje 45 miliardów euro w Ameryce Południowej. Przy okazji zabezpiecza dostawy litu

Argentyna i Chile do jedni z największych producentów litu na świecie, a UE jest zainteresowana zacieśnieniem współpracy

W Brukseli odbył się dwudniowy szczyt Unii Europejskiej i państw Ameryki Łacińskiej. Po pierwszych spotkaniach służby prasowe Komisji Europejskiej ogłosiły, że UE zainwestuje w Ameryce Południowej blisko 45 mld euro w ramach jednego z programów należących do europejskiej strategii Global Gateway. Powstała lista 130 projektów, które otrzymają takie wsparcie.

Przeczytaj też: USA chcą wyprzedzić UE również w obszarze wodoru

Subsydiowany będzie m.in. rozwój elektryfikacji transportu publicznego na Kostaryce albo poprawa jakości usług telekomunikacyjnych w Amazonii. Jednocześnie państwa Ameryki Południowej mają zostać włączone w łańcuchy dostaw związane m.in. z technologiami odnawialnych źródeł energii.

Co kluczowe, Europa porozumiała się także w sprawie surowców krytycznych. Jak czytam w komunikacie KE, UE chce ściślej współpracować przy ich pozyskiwaniu. Chodzi przede wszystkim o lit, który jest potrzebny do produkcji baterii. Argentyna i Chile to jedni z największych producentów tego pierwiastka i nieprzypadkowo właśnie w tych krajach UE zamierza wspierać projekty związane z jego wydobyciem.

Ruch UE należy odczytywać jako długofalowe zabezpieczanie swoich interesów na arenie międzynarodowej. Po tym, jak Stany Zjednoczone włączyły się do technologicznego „zielonego wyścigu”, wspólnota musi rywalizować na rynkach z jeszcze jednym dużym graczem. Dlatego UE obiera kierunek na Amerykę Południową, która ma swoje surowce, ale nie technologie.

Przeczytaj też: Musk wyruszył w świat i szuka miejsca pod gigafabrykę w Europie

Najpierw pandemia, a potem wojna w Ukrainie pokazały, jak wrażliwe globalne zawirowania są łańcuchy dostaw takich surowców jak miedź czy nikiel. Pierwiastki te są potrzebne do prowadzenia transformacji energetycznej. Nie bez przyczyny w marcu br. opublikowano zaktualizowaną listę surowców krytycznych dla Unii Europejskiej, na której znalazła się po raz pierwszy miedź – wydobywana zarówno w Polsce, jak i Chile.

KATEGORIA
TRANSFORMACJA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies