Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Bruksela wskazuje surowce krytyczne dla UE. Dwie spółki z Polski mają z czego się cieszyć

Rzadko zdarza się, by z Komisji Europejskiej płynęły informacje korzystne dla spółek wydobywczych. Na propozycjach Brukseli skorzysta nie tylko JSW, ale też KGHM

Komisja Europejska opublikowała propozycję nowej listy surowców krytycznych, uznanych za kluczowe dla rozwoju Unii Europejskiej. Do katalogu trafiają surowce, które pomagają np. w zielonej transformacji, są potrzebne przy rozwoju odnawialnych źródeł energii (OZE) czy elektrycznych samochodów.

Europejskiemu Aktowi o Surowcach Krytycznych towarzyszy szereg rozwiązań, które mają uniezależnić UE od dostaw ważnych pierwiastków tylko z jednego kierunku. Chodzi przede wszystkim o to, by zapewnić alternatywę dla tych kopalin, które do momentu wybuchu wojny importowano z Rosji oraz z Chin.

Inwestycje związane z pozyskiwaniem takich surowców czy ich magazynowaniem mają zyskać też szereg ułatwień, jak np. krótszy czas oczekiwania na wydanie zgód etc. Pierwszy raz katalog ten będzie podlegał procedurze legislacyjnej – zapisy Aktu o Surowcach Krytycznych (a więc i listę) zatwierdzić muszą zarówno Parlament Europejski, jak i Rada Unii Europejskiej.

Przeczytaj też: Europa wydała krocie na walkę z kryzysem energetycznym

Tegoroczna lista była szczególnie ważna dla Polski, bo do końca nie było wiadomo, czy ponownie znajdzie się na niej węgiel koksowy. Wykorzystuje się go w przemyśle, zwłaszcza przy produkcji stali. Polska jest jednym z największych producentów tego surowca w UE, ale gdyby nie został wpisany na listę – utrudnione byłoby finansowanie kopalń zajmujących się jego wydobyciem.

W razie braku wpisu na listę pod znakiem zapytania stanęłaby przyszłość całej Jastrzębskiej Spółki Węglowej, której głównym źródłem dochodów nie jest węgiel energetyczny, a właśnie koksujący. Tak się nie stało i na kolejne trzy lata (katalog jest aktualizowany w takich odstępach), spółka wydobywcza będzie mieć względny spokój. Choć jak pokazał przykład nowej kopalni w Wielkiej Brytanii – wydobycie nawet tylko węgla koksującego może budzić kontrowersje.

O to, by surowiec znalazł sie w unijnym katalogu, zabiegali polscy europosłowie i europosłanki, w tym były premier Jerzy Buzek. Polityk ten może odegrać podwójną rolę w sprawie JSW i polskich kopalń. Wszystko dlatego, że wciąż toczą się rozmowy o rozporządzeniu metanowym. W Parlamencie Europejskim trwa debata na temat regulacji dotyczących dopuszczalnych norm emisji metanu przy wydobyciu węgla. Obecne propozycje w ocenie m.in. przedstawicieli polskich władz doprowadziłyby do zamykania kopalni węgla w ciągu najbliższych kilku lat, także tych JSW.

Umieszczenie węgla koksującego w unijnym katalogu może sprawić, że uda się go wykluczyć spod zapisów rozporządzenia metanowego. Poprawki, które mają do tego doprowadzić, złożył właśnie Buzek. – Dzisiejsza decyzja Komisji Europejskiej (o wpisaniu węgla koksującego na listę surowców krytycznych – red.) istotnie zwiększa szanse na wywalczenie takiej derogacji, co byłoby kolejną doskonałą wiadomością dla Polski – mówił Buzek, cytowany w stanowisku Grupy EPL.

Przeczytaj też: Niemiecką energetykę kolejny rok napędzał węgiel

Choć to sprawa węgla koksowego była kluczowa, jest jeszcze jeden polski akcent na liście. Otóż w poprzednim katalogu nie było miedzi. W tym wypadku skorzystać może KGHM. Miedź znalazła się nie tylko na nowej liście surowców krytycznych (łącznie jest ich 34), ale też w drugim katalogu surowców uznanych za strategiczne z punktu widzenia UE.

Drugie zestawienie jest krótsze, zawiera te same surowce, ale podkreślono ich szczególną rolę dla „zielonej i cyfrowej transformacji”. Dlatego też poza miedzią (potrzebną do produkcji kabli czy przewodów) w strategicznym katalogu znalazły się wykorzystywane w bateriach lit, grafit czy nikiel.

Thierry Breton, komisarz ds. rynku wewnętrznego UE, żeby ułatwić zapamiętane nowych surowców strategicznych, wyliczył je na Twitterze i dołączył specjalną playlistę na Spotify. Czytane kolejno tytuły piosenek układają się nie tylko w wypowiedź, ale także w pełną listę pierwiastków.

Fot. mat. prasowe JSW

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies