Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Elon Musk wyruszył w świat i szuka miejsca pod gigafabrykę w Europie. Chętne są trzy kraje

Jedna gigafabryka Tesli już działa w Niemczech. W kolejce po kolejne zakłady ustawiły się Francja, Włochy i Hiszpania

Miliarder Elon Musk po mało udanej przygodzie, jaką okazało się zarządzanie przez niego Twitterem, wrócił do zajmowania się biznesem, który przyniósł mu fortunę. Prezes Tesli podróżuje po Europie, szukając miejsca dla kolejnej gigafabryki.

Dotychczas spotkał się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i premierką Włoch Giorgią Meloni. Wizytę we Włoszech tamtejsza administracja określiła jako okazję do omówienia m.in. kwestii innowacyjności. Z kolei Macron był bardziej bezpośredni, ponieważ wspólne zdjęcie opublikowane na Twitterze opatrzył komentarzem „Pracujmy razem”.

Przeczytaj też: W Gdańsku powstała największa w Europie fabryka magazynów energii

Według „Politico” wśród krajów zabiegających o wartą miliardy dolarów inwestycję Tesli jest także Hiszpania. Najbliższy sukcesu ma być jednak Paryż. Po rozmowach z prezydentem Francji Musk powiedział dziennikarzom, że jest pewien, że Tesla będzie inwestować właśnie w tym kraju. Trzy zainteresowane państwa szykują dla koncernu szereg udogodnień. Są wśród nich hojne subsydia czy zwolnienia podatkowe dla potencjalnej inwestycji.

Przeczytaj też: Toyota zwiększy zasięgi samochodów elektrycznych

To nie pierwszy raz, gdy europejskie stolice zabiegają o uwagę Muska i Tesli. Przed laty rozegrała się podobna rywalizacja między Wielką Brytanią, Holandią i Niemcami. Gigafabryka amerykańskiej spółki powstała ostatecznie pod Berlinem. Jej budowa rozpoczęła się w 2019 roku, a otwarcie nastąpiło trzy lata później. Produkowane są w niej baterie oraz elektryczne auta Tesli.

Kierunek ekspansji Tesli można uznać za nietypowy, ponieważ europejskie gospodarki obawiały się odpływu inwestycji do USA, zwłaszcza wśród spółek z sektora bateryjnego. Tymczasem okazuje się, mimo amerykańskiego wsparcia m.in. z Inflation Reduction Act, jeden z największych podmiotów w branży elektromobilności na świecie chce wyłożyć pieniądze właśnie w Europie.

KATEGORIA
E-MOBILNOŚĆ
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies