Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Wodorowa rewolucja zawita do polskiego hutnictwa. ArcelorMittal wybuduje piece na H2

Koszt inwestycji to 52 miliony złotych

Największy na świecie producent stali ArcelorMittal i właściciel kilku hut w Polsce ogłosił, że w zakładzie w Krakowie zacznie używać wodoru. W walcowni stanie dziewięć pieców na H2. Obecnie w procesie technologicznym używa się amoniaku. Jest stosowany podczas wyżarzania, czyli podgrzewania stali i studzenia w określonych warunkach, by nadać jej właściwe parametry techniczne. Zamiana amoniaku na wodór skróci czas obróbki o połowę i poprawi jakość produktów.

Przeczytaj też: Samorządy coraz chętniej sięgają po pojazdy na wodór lub prąd

Istotny jest też aspekt ekologiczny. ArcelorMittal Poland ocenia, że dzięki szybszemu wyżarzaniu obniży zużycie energii elektrycznej i gazu ziemnego o połowę. Obniży to bezpośrednie i pośrednie emisje CO2 zakładu o 50 proc. Wymiana starych kotłów na nowe ma zakończyć się w I kw. 2024 roku.

O tym, jak bardzo „zielona” będzie zmiana w krakowskiej hucie, oprócz zmian technologicznych zdecyduje też źródło pochodzenia H2. Jeżeli będzie to tzw. zielony wodór (wytworzony przez elektrolizery zasilane przez odnawialne źródła energii), to emisje będą istotnie niższe. Inaczej jest w przypadku „szarego wodoru” – otrzymuje się go z udziałem paliw kopalnych. Jego ślad węglowy jest o wiele większy, co wpływa na zliczanie całkowitych emisji we wszystkich procesach produkcyjnych.

To kolejna w ostatnich latach inwestycja AMP, która ma obniżyć koszty jego działalności. W przeszłości Arcelor, który jest jednym z najbardziej energochłonnych odbiorców w kraju, postawił na elektrownie słoneczne. Taki kierunek obiera coraz więcej przedsiębiorstw, zwłaszcza ze względu na rosnące ceny energii elektrycznej, gazu i uprawnień do emisji CO2.

Przeczytaj też: Zielony wodór dla Danii i Niemiec popłynie pod Bałtykiem

Alternatywy jak odnawialne źródła czy wodór stają się przy tym nie tylko okazją do zaoszczędzenia pieniędzy. „Zazielenianie” biznesu poprawia wizerunek wśród inwestorów. W innowacje związane z transformacją energetyczną chętniej inwestują banki, co otwiera drogę do dodatkowego finansowania.

Dekarbonizacja przemysłu to trend zataczający coraz szersze kręgi. Najwięksi gracze na rynku lada moment rozpoczną produkcję stopów metali przy użyciu H2. Tak dzieje się w przypadku projektu H2 Green Steel w Szwecji. Plany na wytwarzanie neutralnej klimatycznie stali ma też Thyssenkrupp w Niemczech.

KATEGORIA
TRANSFORMACJA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies