Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Stalowy gigant chwali się dużą instalacją słoneczną

Pracownicy ArcelorMittal zarobią na udziale w projekcie 4 proc. rocznie

ArcelorMittal zapowiadał już w rozmowie z green-news.pl, że będzie inwestować w Polsce we własne instalacje słoneczne, o czym można przeczytać tutaj. Proces zazieleniania się koncernu w innych krajach już trwa, o czym świadczy choćby nowa informacja o farmie fotowoltaicznej uruchomionej w Belgii.

Przeczytaj też: O jedną czwartą więcej energii ze słońca

Jest to największa w tym kraju instalacja dachowa. Składa się z ponad 27 tys. paneli zamieszczonych na siedzibie ArcelorMittal w Gandawie. Mają dostarczać łącznie 10 tys. MWh energii elektrycznej, która zasili fabrykę.

Na instalacji słonecznej się nie skończy – ma zostać połączona w hybrydową elektrownię, której częścią będą również turbiny wiatrowe. Łączna moc całego projektu wyniesie 50 MW.

Inwestycja, której koszt sięga 7,5 mln euro, została zrealizowana przez koncern energetyczny Eneco finansujący ją poprzez crowdfunding, bo możliwość objęcia udziałów w projekcie zaoferowano pracownikom ArcelorMittal. Zaproponowano im stałą stopę zwrotu z inwestycji – 4 proc. w skali roku.

Przeczytaj też: Equinor ma zakaz nazywania gazu czystym paliwem

Koncern chwali się, że w efekcie rozwoju OZE i zwiększenia efektywności energetycznej udało się ograniczyć emisyjność fabryki w Gandawie o 25 proc. w porównaniu z poziomem z 1990 r. Do 2027 r. ArcelorMittal Belgium dąży do zmniejszenia emisji o 43 proc., a do 2050 r. ma być neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla.

Foto: ArcelorMittal

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies