Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
„Zielona” stal coraz bliżej. Inwestor ma wszystkie zgody, Thyssennkrupp dostarczy elektrolizery

Huta, w której dzięki użyciu wodoru będzie produkowana tzw. zielona stal, powstaje w Boden w Szwecji

Niemiecka spółka Thyssenkrupp Nucera poinformowała, że dostarczy elektrolizery do produkcji wodoru dla huty stali w Szwecji. Za inwestycję odpowiada startup H2 Green Steel, w który zainwestowały duże koncerny, m.in. Scania. Łączna moc elektrolizerów sięgnie 700 MW (będą mieć po 20 MW każdy). Spółka podkreśla, że będzie to pierwsza tak duża instalacja do produkcji wodoru na świecie. Koncern Thyssenkrupp, który dostarczy elektrolizery, ma własne plany w obszarze zielonego wodoru – przy jego użyciu chce produkować 400 tys. ton stali rocznie.

Przeczytaj też: Samorządy coraz chętniej sięgają po pojazdy na wodór lub prąd

O projekcie H2 Green Steel głośno zrobiło się w 2021 roku, gdy ogłoszono pierwsze plany na „zazielenienie” stali przy użyciu wodoru. Huta w miejscowości Boden (niedaleko Luleå w północnej Szwecji) ma rozpocząć pracę pod koniec 2025 roku. Na początku czerwca 2023 r. inwestor uzyskał wymagane pozwolenia.

W pierwszym etapie, czyli do 2030 roku, chce produkować do 5 mln ton stali rocznie. Wykorzystanie wodoru ma obniżyć całkowite emisje CO2 huty o 95 proc. w porównaniu z tradycyjną produkcją w stalowniach. Wodór ma być wytwarzany w Boden, a energia elektryczna do jego produkcji będzie pochodzić z odnawialnych źródeł.

Przeczytaj też: Elbląg z pierwszym na świecie źródłem wodoru przy elektrociepłowni

Dekarbonizacja niektórych gałęzi przemysłu będzie jednym z większych wyzwań, jakie stoją przed firmami przemysłowymi. W przypadku produkcji cementu poszukiwane są alternatywy, jak np. efektywne technologie wychwytu CO2 (CCUS). Z kolei w przemyśle stalowym największe nadzieje na redukcję śladu węglowego wiąże się z wodorem.

KATEGORIA
INNOWACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies