Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Pierwsza w Polsce wodorowa lokomotywa Pesy dopuszczona do użytku. Niedługo wjedzie na tory

Kolejny kamień milowy wodorowej rewolucji został osiągnięty. Następnym ma być wodorowy pojazd pasażerski

Bydgoska Pesa prace nad wodorową lokomotywą zapowiedziała we wrześniu 2019 roku i od tego czasu oczekiwano wprowadzenia jej na rynek. Dwa lata później spółka zaprezentowała prototyp modelu SM42-6Dn. Nowa maszyna jest modyfikacją spalinowej lokomotywy SM42 i od samego początku wzbudzała ogromne zainteresowanie. Gdy ogłoszono plany wprowadzenia jej na polskie tory, była jedną z pierwszych na świecie lokomotyw na wodór.

Przeczytaj też: Samorządy coraz chętniej sięgają po pojazdy na wodór lub prąd

Urząd Transportu Kolejowego wydał właśnie zgodę na eksploatację maszyny, więc zapewne niedługo zobaczymy ją w pracy. Decyzja UTK jest na swój sposób historyczna. Lokomotywa Pesy jest szczególnym przypadkiem, ponieważ ani europejskie, ani krajowe przepisy nie określają jeszcze wymagań dla kolejowych pojazdów wodorowych. Była to pierwsza tego typu procedura w Polsce.

Lokomotywa SM42-6Dn ma te same parametry techniczne, co spalinowy model, z jedną różnicą – zasilana jest z ogniw wodorowych. Zbiorniki wodoru pomieszczą 175 kg H2. Na jednym tankowaniu lokomotywa może jeździć przez około dobę. Pojazd od Pesy będzie zeroemisyjny – jeśli będzie spalać tzw. zielony wodór pochodzący z elektrolizerów napędzanych energią z odnawialnych źródel (czyli z OZE).

Kolejnym krokiem dla Pesy – co już komunikowano – jest wprowadzenie do użytku wodorowej lokomotywy na potrzeby przejazdów pasażerskich. Według planów zaprezentowanych przed laty projekt miałby zakończyć się na przełomie 2025/2026 roku.

Przeczytaj też: IKEA w Hiszpanii postawi kilkaset stacji ładowania

Za projekt wodorowej lokomotywy odpowiadają konstruktorzy Pesy, którzy współpracowali z zagranicznymi partnerami. W przedsięwzięcie zaangażował się także Orlen, który od 2019 r. jest partnerem projektu, później zacieśniano współpracę między spółkami. Lokomotywa wodorowa trafi wkrótce na testy do Orlenu. W przyszłości koncern razem z Pesą chcą współpracować przy stawaniu do przetargów na wodorowe maszyny. Pesa ma dostarczać pojazdy, Orlen – infrastrukturę oraz wodór.

Fot. mat. prasowe PESA

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies