Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Do Ikei nie tylko po meble. W Hiszpanii szwedzka sieć postawi kilkaset stacji ładowania

Za instalację ładowarek do samochodów elektrycznych odpowiadać będzie Acciona

Acciona Energia oraz Ikea nawiązały współpracę w zakresie elektromobilności. Hiszpańska spółka zainstaluje stacje ładowania elektrycznych aut, które staną w okolicy sklepów i placówek szwedzkiej sieci. Zaplanowano montaż 567 stacji w 16 lokalizacjach, w tym przy siedzibie Ikei w stolicy Hiszpanii oraz centrum logistycznym w Valls. Do końca 2023 roku ma powstać 475 stacji, a kolejne będą montowane stopniowo do 2026 r.

Przeczytaj też: Samorządy coraz chętniej sięgają po pojazdy na wodór lub prąd

30 proc. z ładowarek ma być przeznaczonych na użytek pracowników sieci, reszta będzie ogólnodostępna. Korzystać z nich mają przede wszystkim klienci. Acciona zapowiada, że stacje będą wyposażone w ładowarki o mocy do 22 kW, ale nie tylko. Powstać mają też szybkie stacje ładowania o większej mocy – 60 kW.

Nowe miejsca nie będą służyły wyłącznie do ładowania aut. Stacje będą dwukierunkowe (technologia Vehicle to Grid, tj. z auta do sieci), dzięki czemu auta będą mogły zamienić się w mobilne magazyny energii. W razie potrzeby energia elektryczna zgromadzona w bateriach będzie oddawana do lokalnej sieci.

Przeczytaj też: 5,5 tysiąca nowych aut na prąd na polskich drogach w kwartał

Stacje – zapewnia aktywna na rynku OZE Acciona – będą zasilane z należących do niej odnawialnych źródeł energii. W tym wypadku chodzi raczej o tzw. świadectwo pochodzenia. Podpisuje się wówczas umowę z producentem zielonej energii i płaci za wytworzony przez niego prąd. Później pobór i tak następuje z sieci, do której trafia energia elektryczna z różnych źródeł.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies