Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Ørsted i Sieć Badawcza Łukasiewicz łączą siły, by wspólnie rozwiązać największy problem wiatraków

Badacze z Polski już od jakiegoś czasu pracują nad recyklingiem zużytych łopat

Duński koncern Ørsted wspólnie z Siecią Badawczą Łukasiewicz zamierza opracować technologię recyklingu łopat turbin morskich elektrowni wiatrowych. Strony podpisały w tej sprawie porozumienie. Łukasiewicz – Instytut Elektrotechniki od 2022 roku prowadzi projekt, który ma na celu znalezienie sposobu na recykling łopat.

– Projekt koncentruje się na metodzie bezodpadowego recyclingu łopat i zagospodarowaniu surowca wtórnego do wyrobu produktów serwisowych i wyposażenia nowo budowanych jednostek bądź jednostek wciąż będących w eksploatacji – mówi Sebastian Wydra, dyrektor Łukasiewicz - IEL.

Przeczytaj też: W Irlandii powstaną pierwsze morskie farmy wiatrowe

Problem ze zużytymi łopatami wiatraków mają wszyscy producenci turbin, o sprawie tej mówi się od lat. Większość elementów turbiny wiatrowej od 85 do 90 proc. da się rozmontować, wykorzystać ponownie lub poddać recyklingowi. Kłopotem pozostają łopaty, które składają się materiałów kompozytowych i polimerów. Zastosowanie ich sprawia, że są lżejsze i wydajniejsze, ale o wiele trudniejsze do zrecyklingowania.

Dlatego też głośno było o „cmentarzyskach” łopat – elementy te zakopywano w ziemi. Podejmowano różne próby ponownego wykorzystania łopat wirnika, kruszenia ich, a nawet spalania, ale z racji kosztów (także środowiskowych) zostały one uznane za kosztowne i szkodliwe.

Przeczytaj też: Rusza budowa kluczowej infrastruktury dla morskiej farmy wiatrowej Orlenu

W branży wiatrakowej pojawiły się już rozwiązania, które są odpowiedzią na ten problem. Siemens Gamesa wprowadził do sprzedaży turbiny z nadającymi się do recyklingu łopatami (RecyclableBlades).

Do ich złożenia wykorzystano nowy rodzaj żywicy, którą można w przyszłości rozdzielić na składniki, z których została wyprodukowana. To ułatwia utylizację całej instalacji. Turbiny z takimi łopatami pracują już na niemieckiej morskiej farmie wiatrowej Kaskasi.

Pomysł Siemens Gamesa nie rozwiązuje wszystkich problemów. Nadal nie wiadomo, co zrobić z łopatami wykonanymi w tradycyjnej technologii. W tej sprawie przełom na początku lutego br. ogłosił Vestas, duński producent turbin. Na razie nie ujawnił, w jaki sposób to osiągnął, ale zapewnia, że ma metodę na dekompozycję łopat, do których produkcji użyto żywicy epoksydowej. Jak dotąd nie pojawiły się nowe informacje na ten temat.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies