Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Uruchomiono wyjątkową morską farmę wiatrową. Na jej otwarciu pojawił się nawet wicekanclerz Niemiec

Oddana do użytku przez RWE farma Kaskasi wyróżnia się specjalnymi łopatami w turbinach od Siemens Gamesa

Kaskasi, morska farma wiatrowa niemieckiego koncernu energetycznego RWE, zaczęła regularną pracę. Elektrownia położona na Morzu Północnym, na północ od wyspy Helgoland, w minionych miesiącach przechodziła ostatnie testy, a 23 marca 2023 roku została oficjalnie uruchomiona. Kaskasi składa się z 38 turbin o łącznej mocy 342 megawatów. Jak przekonuje niemiecka spółka, taka moc pozwoli zasilić 400 tys. gospodarstw domowych rocznie. Całkowite wydatki związane z inwestycją oszacowano na 800 mln euro.

Przeczytaj też: Vestas będzie mieć fabrykę w Szczecinie

W oficjalnych uroczystościach uruchomienia wziął udział m.in. wicekanclerz Niemiec i minister ds. gospodarki i energetyki Robert Habeck, który podkreślał, że dzięki zmianom w przepisach powstanie więcej morskich elektrowni wiatrowych. – Rozpoczęcie pracy (Kaskasi – red.) ma oznaczać punkt zwrotny, chcemy w skoordynowany sposób napędzać rozwój morskiej energetyki wiatrowej – mówił.

Farma Kaskasi może nie zwracałaby takiej uwagi niemieckich polityków, gdyby nie była jedyną elektrownią wiatrową na morzu oddaną do użytku w ciągu tego roku. Postępom prac przyglądano się jeszcze z jednego powodu: to właśnie na tej farmie RWE przetestował innowacyjne turbiny, a konkretnie łopaty wirników Siemens Gamesa.

O nadających się do recyklingu łopatach pisaliśmy jeszcze zanim je zamontowano. Siemens opracował nową metodę łączenia elementów łopat przy użyciu specjalnej żywicy. Dzięki niej RecyclableBlades będzie można w przyszłości poddać recyklingowi, a poszczególne surowce ponownie wykorzystać. Po udanych testach na Kaskasi Siemens wprowadził turbiny z łopatami RecyclableBlades do swojej oferty. Elektrownia wiatrowa RWE korzysta z 3 wiatraków z takimi łopatami.

Rozwiązanie najwidoczniej odpowiada RWE, ponieważ spółka zamówiła już kolejne turbiny tego typu, tym razem dla morskiej farmy wiatrowej Sofia, która powstaje u wybrzeży Wielkiej Brytanii.

Przeczytaj też: Chińskie turbiny na jednej z największych farm wiatrowych w Europie

Jeśli chodzi o recykling, Siemens Gamesa może w niedalekiej przyszłości mieć rywala na rynku. Żeby mieć pewność, że łopaty uda się po zakończeniu cyklu życia ponownie wykorzystać, trzeba kupić nowy produkt od niemiecko-hiszpańskiego konsorcjum. Tymczasem Vestas ogłosił, że opracował technologię, która pozwoli na utylizację wszystkich łopat, także starszych modeli.

Fot. mat. prasowe RWE

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies