Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
SMR od Billa Gatesa ma zacząć pracę już w 2028 roku. W projekt zaangażowały się też spółki z Korei Południowej

Uwagę na przedsięwzięcie zwraca nie tylko postać miliardera, ale też technologia, w której pracować będzie reaktor

Założona przez Billa Gatesa TerraPower to jedna ze spółek, które włączyły się w SMR-owy wyścig. Rozpoczęta kilka lat temu rywalizacja o to, kto jako pierwszy komercyjnie udostępni mały jądrowy reaktor modułowy, nabrała tempa o czym można było przeczytać już wielokrotnie na łamach green-news.pl.

Najnowsze informacje o planowanym SMR o nazwie Natrium przekazano niedawno, po wizycie Gatesa niedaleko Kemmerer w Wyoming. Tam powstać ma pierwsza jednostka tego typu. Jak czytam, reaktor ma mieć 345 MW mocy. Jednocześnie towarzyszyć będzie mu system magazynowania energii wykorzystujący technologię bazującą na roztopionych solach. Pierwszy Natrium ma zacząć pracę w 2028 r., a do 2035 r. ma działać do pięciu takich reaktorów.

Podobne terminy, tj. lata 2027-2029 pojawiają się w zapowiedziach innych podmiotów, które ogłosiły, że mają projekty SMR-ów. Z tą różnicą, że w kolejnych latach reaktorów miałoby przybywać o wiele więcej niż w przypadku TerraPower.

Przeczytaj też: Finlandia otworzyła elektrownię jądrową, Niemcy swoje zamknęli

Projekt realizowany przez TerraPower jest na swój sposób wyjątkowy i to nie dlatego, że firma powstała z inicjatywy byłego szefa Microsoftu. SMR o nazwie Natrium, który chce uruchomić spółka, nie jest ani reaktorem wodnym ciśnieniowym (PWR) ani wodnym wrzącym (BWR), jak znane także w Polsce BWRX-300 od GE czy Voygr spółki NuScale.

Natrium to reaktor prędki chłodzony sodem (SFR), zaliczany do grupy reaktorów IV generacji. Podobne reaktory, ale większe, powstawały w przeszłości, jednak nie weszły do powszechnego użytku. Nawet te działające obecnie są eksperymentalne, jak reaktor Jōyō w Japonii. Nieudane podejścia do reaktorów SFR zaliczały Francja czy Niemcy.

Z SFR wiązano duże nadzieje, m.in. dlatego, że pozwala na dłuższą pracę reaktora na jednym paliwie, w bardziej efektywny sposób wykorzystuje uran i może pracować na zużytym paliwie z innych elektrowni, w tym na plutonie. Więcej o szczegółach SFR można przeczytać w informacji Narodowego Centrum Badań Jądrowych z 2012 roku, gdy organizacja włączyła się w prace nad reaktorami jądrowymi IV generacji.

Przeczytaj też: KE dofinansuje badania nad małymi reaktorami jądrowymi

Chociaż projekt pozostaje wielką niewiadomą, to TerraPower przyciąga inwestorów nie tylko z USA. Reaktor Natrium powstaje we współpracy z GE Hitachi Nuclear Power, ale do prac przystąpiły też spółki z Korei Południowej. Jeden z czeboli, grupa SK, wyłożył 250 mln dolarów na rozwój reaktora. Do współpracy dołączyła też Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP).

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies