Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Taki potencjał mają polskie OZE. Policzono wielkoskalowe farmy fotowoltaiczne i wiatrowe

W Polsce działa ponad 4,7 tys. farm wiatrowych lub słonecznych. Dzięki swojej mocy mogą dostarczyć więcej energii niż domowa fotowoltaika

Na koniec marca 2023 r. Polsce było 1347 farm wiatrowych oraz 3404 farm fotowoltaicznych – wyliczył Instytut Energetyki Odnawialnej, który na bieżąco monitoruje rynek OZE. W zestawieniu ujęto głównie elektrownie o mocy powyżej 1 megawata. Te mniejsze uwzględniono tylko jeśli pracują na potrzeby przemysłu.

Przeczytaj też: PGE uruchomi elektrownię wiatrowo-fotowoltaiczną na Podkarpaciu

Moc instalacji ujętych w raporcie IEO stanowi 52 proc. całkowitej mocy w OZE w Polsce, którą na koniec 2022 roku oszacowano na ponad 22 GW. Dla porównania instalacje prosumenckie, których jest łącznie 1,2 miliona, odpowiadają za około 40 proc. mocy OZE. Rzeczywista moc zainstalowana we wszystkich OZE może być jednak większa – IEO bazował na danych Agencji Rynku Energii, która podaje, że w farmy wiatrowe mają do dyspozycji 8130 MW mocy. Tymczasem Polskie Sieci Elektroenergetyczne moc zainstalowaną w wiatrakach szacują na co najmniej 9000 MW.

Instytut przy okazji swojego podsumowania przypomina, że 2022 rok był rekordowy pod względem przyrostu nowych mocy wiatrowych w kraju. W ubiegłym roku zbudowano wiatraki o łącznej mocy 1,16 GW, a łączna moc zainstalowana w energetyce wiatrowej w Polsce wyniosła 8130 MW. Rzeczywista moc zainstalowana w wiatrakach może być jednak większa. IEO bazował na danych Agencji Rynku Energii, tymczasem Polskie Sieci Elektroenergetyczne moc zainstalowaną w wiatrakach szacują na co najmniej 9000 MW.

Spośród ponad 8 GW mocy wiatrowych w Polsce, najwięcej z nich ma do dyspozycj Polska Grupa Energetyczna (772 MW). Drugie miejsce przypadło RWE z blisko 450 MW mocy, a trzecie – Polenergii (435 MW). W pierwszej dziesiątce znalazły się także EDP i EWP oraz państwowe Tauron i Energa (z grupy Orlen).

Przeczytaj też: Inwestycje w farmy wiatrowe w Europie: tak źle nie było od 2009 r.

Energetykę wiatrową zdominowały duże spółki, zwłaszcza państwowe. Mają one jednak znikomy wkład w rozwój fotowoltaiki. Największą mocą dysponuje prywatny Respect Energy z 204 MW. Inwestycja tej spółki w Zwartowie jest jednocześnie największą farmą fotowoltaiczną w kraju. Drugie miejsce zajmuje natomiast wcześniejszy lider, PAK-Polska Czysta Energia (z grupy spółek Zygmunta Solorza) z 70 MW mocy. Spośród siedmiu firm z największą mocą zainstalowaną w elektrowniach słonecznych jest tylko jedna państwowa – Energa.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies