Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Inwestycje w farmy wiatrowe w Europie: tak źle nie było od globalnego kryzysu z 2009 roku

Branżowa organizacja WindEurope podsumowała, ile środków przeznaczono na farmy wiatrowe na Starym Kontynencie w 2022 roku

W ubiegłym roku w całej Europie zainwestowano około 17 miliardów euro w nowe farmy wiatrowe na morzu i lądzie – wynika z szacunków WindEurope. Tak niskich inwestycji w sektorze nie było od 2009 roku. Dla porównania w 2021 r. w farmy wiatrowe w na naszym kontynencie zainwestowano 41 mld euro.

Przeczytaj też: W Niemczech otwarto wyjątkową morską farmę wiatrową

Jak czytam w corocznym raporcie organizacji, najwięcej, bo 2,3 mld euro, zainwestowano w Niemczech. Na podium uplasowały się też Finlandia - 2,1 mld euro oraz Polska - 1,9 mld euro.

Dla naszego kraju ubiegly rok był rekordowy pod względem inwestycji w wiatraki. Taki sam wniosek wskazano już w innym raporcie WindEurope, w którym Polska trafiła do pierwszej europejskiej trójki, tym razem pod względem przyrostu nowych mocy wytwórczych. Więcej na ten temat w tekście Wiatraki w Polsce mają za sobą najlepszy rok w historii. Nieprędko go poprawią.

WindEurope opisuje, że 17 mld euro wydanych w Europie na wiatraki przełoży się na powstanie 12 gigawatów nowych mocy w ciągu kilku najbliższych lat. Spadek wydatków organizacja tłumaczy szeregiem utrudnień, z którymi muszą się obecnie mierzyć inwestorzy, nie tylko na Starym Kontynencie. Najpierw pandemia COVID-19 naruszyła ciągłość dostaw, później kryzys energetyczny oraz skutki wojny w Ukrainie dołożyły kolejne problemy. Inwestorów odstraszać mogą też wysoka inflacja oraz stopy procentowe.

Nie uruchomiono też jeszcze wszystkich planów naprawczych, które miałyby pobudzić rozwój odnawialnych źródeł energii w UE. Tak złej koniunktury w inwestycjach wiatrowych nie było od 2009 roku, w którym światowa gospodarka mierzyła się ze skutkami kryzysu finansowego.

Przeczytaj też: Polenergia i Equinor skończyły badania dna morskiego

W ubiegłym roku decydowano się na energetykę wiatrową głównie na lądzie. Nowe inwestycje w offshore wind (morskie farmy wiatrowe) to niewielka część całej kwoty. WindEurope odnotowuje 400 mln euro zainwestowane w morską energetykę we Francji i na tym morskie projekty się kończą.

W 2022 roku państwa leżące nad Morzem Północnym i Bałtyckim złożyły natomiast szereg deklaracji, że jeszcze ambitniej podejdą do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Dania, Niemcy, Holandia i Belgia zapowiedziały, że do 2050 roku wybudują 150 GW nowych mocy w morskich wiatrakach. Z kolei państwa leżące nad Bałtykiem (m.in. Polska) zapowiedziały do 20 nowych GW mocy do 2030 roku. Są to jednak zapowiedzi, na których realizację będzie trzeba poczekać.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies