Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
PGE uruchomi elektrownię wiatrowo-fotowoltaiczną na Podkarpaciu. Farma zasili Stalową Wolę i lokalne przedsiębiorstwa

PGE Energia Odnawialna ogłosiła porozumienie z miastem i spółką Euro-Park. Poza elektrowniami powstać mają m.in. magazyny energii

Spółka-córka Polskiej Grupy Energetycznej, PGE Energia Odnawialna, uruchomi nowe źródła odnawialne na Podkarpaciu. Zaplanowano budowę farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 70 MW. Rozważane jest także postawienie siedmiu turbin wiatrowych o mocy do 4 MW każda. Zatem łącznie instalacje słoneczne i wiatrowe będą mieć moc ok. 100 MW. Dodatkowo powstać ma centrum serwisowe do obsługi OZE i magazyny energii o pojemności do 30 MWh.

Elektrownie będą znajdowały się na terenie tworzonego Strategicznego Parku Inwestycyjnego Euro-Park Stalowa Wola. PGE w sprawie tej inwestycji podpisała porozumienie z miastem Stalowa Wola i spółką Euro-Park Stalowa Wola (grupa kapitałowa Agencji Rozwoju Przemysłu).

Przeczytaj też: Studentka UMCS opracowała aplikację wskazującą lokalizacje dla wiatraków

Z energii elektrycznej wytworzonej przez nowe farmy korzystać mają przede wszystkim Stalowa Wola oraz przedsiębiorstwa prowadzące działalność na terenie Parku Inwestycyjnego i pobliskiej Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Strony porozumienia jak dotąd nie poinformowały o tym, ile cała instalacja będzie kosztować i ile energii dostarczy.

Projekt PGE jest interesujący z dwóch powodów. Jeżeli rzeczywiście zapadnie decyzja, by wybudować turbiny wiatrowe, to farma na terenie parku inwestycyjnego będzie jedną z pierwszych hybrydowych, wiatrowo-słonecznych elektrowni w Polsce. Podobny projekt realizowany jest w gminie Kleczew, ze wsparciem polskich banków i Polskiego Funduszu Rozwoju.

Planowany jest też magazyn energii – jeżeli faktycznie zostanie tam umieszczony, będzie to jedna z pierwszych „wzorowych” instalacji OZE w kraju. To już globalny trend, który powoli dociera także do Polski. Chodzi o to, by umieszczać przy odnawialnych źródłach energii magazyny. Dzięki nim można bilansować pracę OZE – gdy nie wieje, a fotowoltaika pracuje gorzej, pobiera się energię elektryczną z magazynu. Z kolei nadwyżki energii można przesyłać właśnie do niego. Podobne rozwiązania wdrażał już – na mniejszą skalę – m.in. Tauron. Pisaliśmy o tym w tekście Tauron uruchomił przemysłowy magazyn energii. Zasila go z pobliskiej farmy wiatrowej.

Przeczytaj też: Po prawie 2,5 tysiąca dni czekania znika „zasada 10H”

Planowana inwestycja PGE będzie kolejną przy Strategicznym Parku Inwestycyjnym. Wcześniej spółka ogłosiła, że na jego potrzeby buduje największe w swojej historii przyłącze sieciowe. Co więcej, na terenie położonej niedaleko gminy Grębów Polska Grupa Energetyczna realizuje swój największy projekt fotowoltaiczny – PV Jeziórko. Jak pisaliśmy, w 2023 roku ukończony zostanie pierwszy etap budowy elektrowni słonecznej PGE (osiągnie wtedy moc ok. 100 MW). Rok później zyska dodatkowe 53 MW.

Fot. fragment nagrania wizualizacji parku inwestycyjnego / Miasto Stalowa Wola

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies