Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Energia elektryczna ze słonej i słodkiej wody. Francuski startup stawia na elektrownie osmotyczne

O tym, czy uda się osiągnąć przełom, dowiemy się w 2024 roku

Hello Tommorow Global Challenge to jeden z najważniejszych konkursów startupowych w Europie. Przyciąga projekty z obszaru tzw. deeptech, czyli takie, które mierzą się z najpoważniejszymi wyzwaniami technologicznymi, inżynieryjnymi i naukowymi. Tym samym Hello Tomorrow pokazuje, w jakim kierunku zmierza dziś firmy technologiczne, również w obszarze transformacji energetycznej.

W tegorocznej edycji konkursu nagrodę dla najbardziej innowacyjnego startupu wygrała firma Sweetech Energy. Pochodząca z Francji spółka od 2015 roku pracuje nad technologiami pozyskiwania energii elektrycznej ze zjawiska osmozy. O potencjale rozwiązania wiadomo od lat, ale dotychczas go nie skomercjalizowano.

Przeczytaj też: SolarEdge uruchomił wirtualny magazyn energii​​​​​​​

Sweetech twierdzi, że jest blisko wdrożenia pełnoskalowej elektrowni osmotycznej, a pierwsza jednostka zostanie oddana do użytku w 2024 roku. Jak w tym przypadku generowana jest energia elektryczna? Pozyskuje się ją z różnicy potencjałów energii chemicznej dwóch roztworów – Sweetech używa słonej wody o dwóch różnych stężeniach. Roztwory dążą do wyrównania stopnia zasolenia, a rozdziela je półprzepuszczalna membrana. Między roztworami tworzy się ciśnienie osmotyczne, które można wykorzystać do produkcji energii elektrycznej.

Współzałożyciel Sweetech Energy Nicolas Heuze zapewnia, że elektrownia osmotyczna w przeciwieństwie do innych odnawialnych źródeł może pracować nieprzerwanie 24 godziny na dobę. – Nie wymyśliliśmy tej technologii. Od 75 lat badacze i przedstawiciele przemysłu próbowali ją okiełznać. Dzięki francuskim badaniom i nanotechnologiom byliśmy w stanie opracować coś nowego – mówi.

Przeczytaj też: Amazon wsparł innowacyjny projekt na Morzu Północnym

Zaletami technologii nazwanej INOD (skrót Ionic Nano Osmotic Diffusion) mają być nie tylko zerowe emisjce CO2 przy wytwarzaniu energii elektrycznej, ale też skalowalność elektrowni (od małych do dużych jednostek) oraz niskie koszty. Startup w krótkim nagraniu na YT prezentuje potencjalne lokalizacje dla swoich jednostek, rekomenduje stawianie ich zwłaszcza przy ujściach rzek do morza.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies