Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
SolarEdge uruchomił wirtualny magazyn energii. Właściciele domów mogą sprzedawać prąd

Posiadacze fotowoltaiki i baterii mogą wspierać stabilne dostawy energii do systemu

W Wielkiej Brytanii zaczęła działać pierwsza wirtualna elektrownia bateryjna, którą zarządza SolarEdge Technologies. Magazyny energii od tej firmy wspierają system energetyczny, reagując w zależności od bieżącego zapotrzebowania i produkcji. Im więcej odnawialnych źródeł energii (OZE), takich jak farmy wiatrowe i fotowoltaika, tym bardziej liczy się elastyczność systemu – zdolność reagowania na zmiany ilości prądu, który trafia do sieci w zależności od warunków pogodowych.

Dlatego wprowadzono specjalną usługę, Demand Flexibility Service (DFS) – dzięki niej operator systemu (ESO) może wzywać do odpłatnego zmniejszania zużycia. To mechanizm podobny do funkcjonującego m.in. w Polsce DSR (Demand Side Response), w ramach którego operator sieci wzywa podmioty do obniżenia poboru energii. Różnica jest taka, że w Wielkiej Brytanii do współpracy zaangażowano również gospodarstwa domowe.

Przeczytaj też: Ogromny magazyn energii obok największej morskiej elektrowni świata

Posiadacze przydomowej fotowoltaiki i baterii SolarEdge Home Battery mogą włączyć się w DFS na dwa sposoby. W trakcie szczytów zapotrzebowania system automatycznie odcina odbiór energii z sieci i czerpie ją z baterii oraz paneli fotowoltaicznych. Wówczas właściciele domów zarabiają na tym, że odciążają sieć. Otrzymują co najmniej 2,5 funta za każdą kilowatogodzinę zużytej energii, jaką czerpią z własnych źródeł.

W inny sposób zarabiać mogą posiadacze magazynu, który pozwala także dostarczać energię elektryczną do sieci. W tym wypadku stawka za „eksport” również wynosi 2,5 funta. Technologia SolarEdge zapewniać ma płynne przełączanie między energią z sieci a tą z instalacji fotowoltaicznej. Uczestnicy programu otrzymują zapowiedzi, kiedy nadchodzi „zdarzenie szczytowego zapotrzebowania”. Mogą nawet zdecydować, czy zamierzają wziąć w nim udział.

Przeczytaj też: Hynfra i Claritas będą rozwijać w Polsce magazyny energii

W całym projekcie jest jednak pewien haczyk. Firma przynajmniej na razie nie płaci w gotówce. Program działa do końca marca 2023 roku, a uczestnicy otrzymają programu vouchery Amazona o wartości równej ich korzyściom z systemu. Sposób rozliczeń może ulec zmianie, na razie formuła programu wskazuje na to, że SolarEdge testuje swoje rozwiązania.

Takie projekty to krok w kierunku inteligentnego zarządzania popytem na energię elektryczną w dużej skali. Prosumenci włączają się w ten sposób w stabilizację systemu elektroenergetycznego, odciążając go, gdy jest ku temu okazja.

KATEGORIA
INNOWACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies