Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Amazon wsparł innowacyjny projekt na Morzu Północnym. Na farmie wiatrowej powstanie uprawa wodorostów

North Sea Farm 1 będzie mieć podwójnie pozytywny wpływ na środowisko

Amazon przeznaczy 1,5 mln euro ze swojego funduszu klimatycznego Right Now Climate Fund na przedsięwzięcie realizowane przez konsorcjum North Sea Farmers. Członkowie tej organizacji chcą, by między morskimi turbinami powstawały farmy wodorostów. Pierwsza z nich, o nazwie North Sea Farm 1, zostanie uruchomiona u wybrzeży Holandii.

Przeczytaj też: Zielony wodór dla Danii i Niemiec popłynie pod Bałtykiem

W projekt zaangażowane są także Van Oord, holenderska spółka zajmująca się m.in. dostarczaniem usług w sektorze offshore wind (morska energetyka wiatrowa) oraz Algaia, uprawiająca i przetwarzająca wodorosty. Farma zacznie działać jesienią 2023 roku, a zbiory zaplanowano na wiosnę 2024 r. Uprawa pokryje obszar około 10 hektarów, a w pierwszym roku funkcjonowania będzie można tam zebrać co najmniej 6 tys. kilogramów świeżych wodorostów.

Pomysł, by między wiatrakami na morzu rosły wodorosty, to sposób na zagospodarowanie obszarów, po których i tak nie poruszają się statki z wyjątkiem tych serwisowych do obsługi turbin. Wodorosty mogą tam spokojnie rosnąć, a w trakcie wzrostu pochłaniać CO2.

Przeczytaj też: Vestas rozwiązał problem, który był kulą u nogi branży wiatrowej

Projekt u wybrzeży Holandii ma stać się przykładem dla innych morskich farm wiatrowych, by również tam rozpocząć uprawę wodorostów. Jak szacują twórcy North Sea Farm, gdyby tylko na obszarze Morza Północnego wszystkim farmom wiatrowym towarzyszyła uprawa wodorostów, to udałoby się uniknąć milionów ton emisji CO2. Zebrane algi nie zostaną zmarnowane – posłużą do produkcji żywności, opakowań lub ubrań.

KATEGORIA
INNOWACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies