Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Hiszpański gigant energetyczny będzie produkował panele fotowoltaiczne. Fabryka powstanie jeszcze w tym roku

Fabryka Iberdroli będzie największym zakładem produkującym ogniwa fotowoltaiczne w Hiszpanii oraz jednym z większych w Europie

Działająca na całym świecie spółka energetyczna Iberdrola z siedzibą w Bilbao oraz hiszpańska grupa Exiom podpisały porozumienie w zakresie produkcji paneli fotowoltaicznych. Firmy zainwestują 20 mln euro w nowy zakład produkcyjny, który będzie wytwarzał moduły PV.

Przeczytaj też: Nabór do „Mojego prądu 4.0” potrwa do końca marca 2023 r.

Fabryka powstanie w miejscowości Langreo (region Asturia) i według deklaracji spółek, będzie największym zakładem produkującym ogniwa fotowoltaiczne w Hiszpanii oraz jednym z większych w Europie. Exiom ma już dwie duże fabryki paneli słonecznych, ale są zlokalizowane w Chinach.

Warta 20 mln euro inwestycja ma zostać oddana do użytku jeszcze w 2023 roku. Według Exiom fabryka będzie w stanie produkować rocznie panele o łącznej mocy 500 megawatów. Inwestorzy zapowiadają, że poprzez budowę fabryki w Langreo chcą przyciągnąć dostawców komponentów dla fotowoltaiki do Europy i rozwijać się dalej w sektorze produkcji ogniw PV.

Projekt ma być też odpowiedzią na potrzeby regionu. Prowincja Asturia, leżąca na północy kraju, była przez lata zagłębiem wydobywczym i metalurgicznym. Obecnie działa tam jednak np. tylko jedna kopalnia węgla. Firmy chcą więc skorzystać z doświadczenia lokalnych pracowników, ale zatrudnić ich w branży związanej z odnawialnymi źródłami energii.

Przeczytaj też: Nietypowa elektrownia słoneczna. Panele umieszczono w antenie

Żeby oddać skalę i potencjał produkcyjny przedsięwzięcia hiszpańskich firm, można spojrzeć na przykład z Polski. W lutym tego roku Unimot rozbudował linię produkcyjną modułów fotowoltaicznych do 45 megawatów (łączna moc zmontowanych paneli). Gdy linia powstawała, miała 15 MW, a spółka wydała pół miliona euro na inwestycję.

Fot. mat. prasowe Exiom

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies