Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
W Szwajcarii zaczęła działać nietypowa elektrownia słoneczna. Umieszczono ją w antenie satelitarnej

To kolejna inwestycja Grupy Axpo, która powstała w mało oczywistej lokalizacji

Największa spółka energetyczna ze Szwajcarii, Grupa Axpo, ogłosiła finalizację kolejnego przedsięwzięcia związanego z fotowoltaiką w kraju. Spółka zależna Axpo, CKW, stworzyła elektrownię słoneczną w nieużywanej antenie satelitarnej. Instalację zamontowano w górskim regionie Szwajcarii w miejscowości Leuk.

Przeczytaj też: Fotowoltaika pojawia się w coraz bardziej zaskakujących miejscach

Firma podkreśla, że to pierwsza tego typu elektrownia fotowoltaiczna w Europie. W planach są kolejne takie realizacje, także na należących do spółki Leuk Teleport & Data Centre antenach satelitarnych.

Panele zamontowano wewnątrz talerza anteny, więc moc elektrowni nie jest ogromna. Rocznie ma produkować około 110 tys. kWh energii elektrycznej. Korzystać z niej będzie firma Leuk Teleport & Data Centre. Inwestycję trzeba rozpatrywać w kategoriach ciekawostki technologicznej, bo nie jest to rozwiązanie, które znalazłoby szerokie zastosowanie.

Wydajność elektrowni słonecznej poprawia umiejscowienie w talerzu anteny, który można obracać. Pozwala to na przesuwanie paneli zgodnie z ruchem słońca, co przekłada się na wzrost ich efektywności. Dodatkowo instalacja znajduje się w regionie górskim, w Alpach, około tysiąc metrów nad poziomem morza. Panele pracują więc w niższych temperaturach oraz ponad poziomem mgieł, co również poprawia ich wydajność.

Przeczytaj też: Fotowoltaika na dachach domów prześcignęła największe elektrownie w kraju

To nie pierwsza tego typu instalacja Grupy Axpo w Alpach. W ubiegłym roku na zaporze wodnej Muttsee zamontowano farmę fotowoltaiczną właśnie z inicjatywy tej spółki. Axpo, działające również w Polsce, to firma energetyczna, która zajmuje się produkcją, jak i sprzedażą energii elektrycznej. W Szwajcarii zarządza m.in. elektrowniami jądrowymi i wodnymi, inwestuje także w odnawialne źródła energii.

Mat. prasowe Axpo

KATEGORIA
OZE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies